[quote]Tisíce cestujících, kteří procházejí mezinárodním letištěm Gardermoen v norské metropoli Oslo, se budou moci brzy potěšit pohledem na originální díla slavného norského malíře Edvarda Muncha. Ta budou totiž během příštích deseti let vystavována na novém terminálu letiště. Informoval o tom místní tisk s odvoláním na norskou leteckou společnost Avinor, která letiště provozuje.[/quote]

Avinor a Munchovo muzeum uzavřely dohodu na deset let, která umožní vystavovat obrazy tohoto světoznámého expresionisty na největším letišti v Norsku, kam míří i přímé lety z Prahy.

„Jsme obrovsky hrdí na to, že budeme moci představit jednoho z největších norských umělců cestujícím z celého světa. Mnoho pasažérů volí Oslo jako cílovou destinaci nebo zde přestupuje na jiné lety a nyní budou mít příležitost vidět díla jedné z nejvýznamnější osobností Norska,“ uvedl ředitel letiště Öyvind Hasaasprohlášení.

Netradiční výstava bude na letišti zahájena v prosinci. Jako první bude vystaven Munchův obraz z roku 1905 Hode ved Hode (Hlava vedle hlavy). Příslušné dílo bude na letišti vždy vystaveno rok, pak ho nahradí další Munchův obraz.

„Partnerství s letištěm poskytuje Munchovu muzeu zcela nové, zajímavé jeviště. Tou částí terminálu projdou denně tisíce lidí a my budeme mít jedinečnou šanci představit Edvarda Muncha novému publiku,“ řekl ředitel Munchova muzea Stein Olav Henrichsen.

Munch žil v letech 1863 až 1944 a je průkopníkem moderního expresionismu. Jeho obraz Výkřik, který znázorňuje vyděšenou postavu na mostě svírající si hlavu v dlaních a jímž se autor snažil zachytit ztrápenou duši moderního člověka, je považován za nejčastěji reprodukované dílo a mnozí experti ho označují za druhé nejznámější vyobrazení po Moně Lise Leonarda da Vinciho.

Zdroj: ČTK