[quote]Německé aerolinky Lufthansa předložily nabídku na převzetí části zkrachovalé italské společnosti Alitalia a plán její reorganizace. Oznámila to dnes agentura Reuters s tím, že Lufthansa se favoritem italské vlády zřejmě nestane, neboť Řím nechce v prodeji aktivity firmy dělit, a problémem je i předpokládané propouštění.[/quote]

Podle dřívější zprávy italského listu Corriere della Sera je německý podnik ochoten zaplatit 500 milionů eur (12,9 miliardy Kč). Lufthansa sice podrobnosti své nabídky nezveřejnila, list však zjistil, že její zájem se soustředí na části spojené s létáním, tedy například na letadla, piloty a další posádku a takzvané sloty, což jsou časy pro vzlety a přistání na letištích. O pozemní operace Lufthansa zájem nemá. Právě to by pro italskou vládu mohla být překážka, protože chce aerolinky prodat jako celek, a nikoli je dělit na letecké a pozemní aktivity.

Kabinet Paola Gentiloniho v pátek prodloužil termín pro podání nabídek na koupi Alitalie do 30. dubna 2018.

Jak uvedl italský list, Lufthansa ve svém plánu počítá se zrušením 6000 pracovních míst, což je zhruba polovina pracovní síly, a s omezením tras na krátké a střední vzdálenosti, na kterých se italská firma potýká se silnou konkurencí nízkonákladových aerolinek. Alitalia se ke zprávě odmítla vyjádřit.

Masivní propouštění se zřejmě stane druhým důvodem, který donutí vládu, aby nabídku Lufthansy odmítla. Mezi dalšími zájemci o Alitalii by mohly být investiční fond Cerberus a nízkonákladové aerolinky easyJet. Zájem o Alitalii měl také irský Ryanair, ten už ale oznámil, že závaznou nabídku nepředloží.

Alitalia byla za 70 let své existence v zisku jen několikrát. Navzdory několika reorganizacím a finančním injekcím je firma stále ztrátová. Od května je pod zvláštní správou, o kterou požádala italskou vládu kvůli finančním problémům.

Vláda minulý týden rozhodla, že prodlouží Alitalii splatnost překlenovacího úvěru z listopadu letošního roku až do září 2018 a poskytne firmě také dalších 300 milionů eur k již poskytnutým 600 milionům. Vláda rovněž prodloužila lhůtu pro uzavření prodeje z 5. listopadu na 30. dubna. Hodnota Alitalie se pohybuje kolem 800 milionů eur, uvedla agentura APA.

Lufthansa se nedávno dohodla na koupi části zkrachovalých aerolinek Air Berlin. Tuto leteckou společnost, stejně jako aerolinky Alitalia, měla pod kontrolou arabská letecká společnost Etihad. Podniky ale přestala financovat. Německý přepravce má ve svém portfoliu rovněž aerolinky Brussels Airlines, Swiss, Austrian a Eurowings.

Zdroj: ČTK