DPP

[quote]Doosan Škoda Power, jeden z největších světových výrobců turbín, poveze v sobotu v noci z Plzně těžký náklad, který je podle zástupců firmy svou hmotností na silnicích v ČR rekordní. Turbínu o výkonu 150 MW transportuje do Lovosic přepravní firma Nosreti.[/quote]

Oproti běžné praxi opustí závod už smontovaná. Celá přepravní souprava, tedy turbína, přepravní rám, kotvicí klec a snížený návěs, vše s hmotností téměř 450 tun, vyjede z výrobní haly v pátek v 10:30, řekl ČTK mediální zástupce Doosan Škoda Power Ondřej Činčura. Přeprava začne v sobotu 24. listopadu ve 23:00.

„Pro náklad musí přijet speciální snížený návěs, na kterém se břemeno vejde pod trolejové vedení v ulicích Folmavská a Domažlická,“ řekl Činčura. Náklad vyjede z areálu Škody branou Tiskárna v ulici Ke Karlovu, dále pojede ulicemi Borská, Folmavská, Domažlická, Vejprnická, Křimická. „Překládka z trafomostu bude v Křimické ulici u České pošty,“ řekl. Náklad přeloží supertěžký jeřáb ze sníženého na standardní návěs. Pojede do přístavu v Lovosicích, kde bude naložen na loď a přes Hamburk se po moři vydá do nigerijského přístavu Warri. Turbína sama o sobě váží 200 tun, přepravní rám a klec dalších 70 tun. Souprava bude dlouhá 87 metrů.

Jde o první turbínu z plzeňské produkce pro Nigérii. Bude sloužit k výrobě elektřiny ve zdroji OKPAI Phase II poblíž Kwale ve státě Delta na jihovýchodě země. „Výstavbou nového bloku (druhého v paroplynové elektrárně) dojde k navýšení kapacity elektrárny o stávajícím výkonu 480 MW nově na 930 MW,“ uvedl Činčura. První etapa zdroje s kapacitou 480 MW byla zprovozněna v roce 2005 a slouží zhruba deseti milionům zákazníků. Rozšířený zdroj bude pro dvojnásobek obyvatel.

Jde o zakázku zhruba za 400 milionů korun pro ropnou společnost Saipem, dceřinou firmu italského energetického gigantu ENI. Zákazníkem je nigerijská národní ropná společnost NNPC, která chce stavbu dokončit v roce 2019. Po letech se tak Doosan Škoda Power vrací do Afriky. Škodovácké turbíny jsou dosud v provozu v Egyptě, Súdánu a Alžírsku. Afrika a Asie jsou po recesi v západní Evropě a dalších vyspělých zemích světa pro výrobce energetických zařízení perspektivním trhem. Velmi silní jsou tam kromě velkých evropských koncernů čínské skupiny.

Plzeňské energetické strojírny jsou od konce roku 2009 členem jihokorejské skupiny Doosan Group. Vyrábějí a dodávají turbosoustrojí, tedy parní turbíny a generátory od tří do 1200 MW. Využívají je paroplynové, fosilní, jaderné, kogenerační a solární elektrárny i pro spalovny biomasy. Podnik s téměř desetinovým podílem na světovém trhu parních turbín utržil loni přibližně šest miliard korun.

 

Zdroj : ČTK