DPP

[quote] V Česku se za první čtvrtletí letošního roku prodaly letenky za 4,5 miliardy korun, což je meziročně o devět procent více. Zvýšený zájem o leteckou dopravu je vedle hospodářského růstu způsoben také klesajícími cenami letenek do vzdálenějších destinací. S odvoláním na data mezinárodní organizace IATA, která sdružuje letecké dopravce, v tiskové zprávě oznámil portál Letuška.cz.[/quote]

Rostoucí počet prodaných letenek potvrzují i provozní výsledky pražského Letiště Václava Havla, které během prvního čtvrtletí odbavilo 3,057 milionu cestujících, což je meziroční nárůst o 12,4 procenta.

,,Z toho je zřejmé, že se Česká republika stává čím dál častěji cílem cest zahraničních turistů. Z hlediska počtu leteckých cest Čechů se jedná o historicky rekordní rok,“ řekl ředitel letenkového portálu Josef Trejbal.

Podle něj k tomuto trendu přispívá i stále větší počet leteckých dopravců a také rozvoj regionálních mezinárodních letišť v ČR. Vloni rovněž zaznamenaly nárůst počtu cestujících. Přesto se Letiště Praha podílí na celkovém prodeji letenek z 94 procent.

Nejvíce letenek bylo vystaveno do Británie, dále do Itálie a Ruska. Nejoblíbenějšími destinacemi se stala Moskva, Amsterdam a Paříž. Z dálkových destinací jsou nejúspěšnější New York, Dubaj a Bangkok.

Ve druhém čtvrtletí roku by podle Trejbala prodej letenek mohl nadále růst.

,,Češi čím dál častěji upřednostňují více kratších pobytů v průběhu roku. Dalším trendem je také nákup letenek s předstihem, kdy je možné letenky pořídit levněji,“ dodal.

V nadcházející letní sezoně připravují letečtí dopravci další nové linky. Například v květnu začne létat společnost American Airlines mezi Prahou a Filadelfií.

Zdroj: ČTK