Z Ostravy dnes odjelo do města Konotop na severovýchodě Ukrajiny sedm dieselových autobusů. Jde o dar Dopravního podniku Ostrava (DPO). Autobusy navíc byly naplněny další humanitární pomocí. ČTK to sdělila mluvčí DPO Tereza Šnoblová. Starosta Konotopu podle ní pomoc vítá, protože autobusy vyřeší možné výpadky tramvají způsobené narušenými dodávkami proudu.

„Vozy budou sloužit k přepravě cestujících ve městě Konotop. Navíc díky spolupráci dobrovolníků z nejrůznějších organizací napříč regionem neodjely autobusy prázdné. Na sedadlech nebo v uličkách vozů je lékařský materiál, potraviny, spacáky, hygienické pomůcky, nebo například i elektrocentrály,“ uvedla Šnoblová.

DPO pro pomoc Ukrajině vyčlenil sedm starších dieselových autobusů, které stále byly v dobrém stavu, ale podnik s nimi už v provozu nepočítal. „Můžeme si proto dovolit je nabídnout tam, kde jsou nyní potřeba a kde mohou smysluplně pomoci. Jsme i nadále v přímé komunikaci s vedením města Konotop a zástupci tamního dopravního podniku. Jednáme s nimi i o darování tramvají, které budeme z našeho vozového parku vyřazovat,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel DPO Daniel Morys.

Město Ostrava už v březnu na pomoc Ukrajině schválilo 15 milionů korun. Peníze byly rozděleny rovným dílem a směřovaly do tří oblastí. Třetinu peněz město darovalo na pořízení vojenského materiálu, dalších pět milionů korun na humanitární pomoc ukrajinským obyvatelům postiženým válkou a stejnou částku pak na podporu uprchlíků na území krajského města. Město se ale zapojilo také do pomoci lidem, kteří před válkou uprchli do krajské metropole. Zřídilo například sběrné místo humanitární pomoci, v prostorách Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině zřídilo komunitní centrum. Do konce června pak mohly ukrajinské děti zdarma navštěvovat kroužky a kurzy ve střediscích volného času. Město pomohlo zajistit i příměstské tábory či bydlení pro běžence. Až do konce září mohli uprchlíci bezplatně cestovat městskou hromadnou dopravou nebo mohli využít zvýhodněné korunové vstupy do sportovních zařízení Sareza, zoologické zahrady či bezplatný vstup na věž Nové radnice. „Aktuální dar sedmi autobusů navazuje na jarní pomoc v podobě tří autobusů Solaris a hasičského speciálu Magirus, jež byly dodány do Lvova,“ uvedl primátor Tomáš Macura (ANO). Už dříve ČTK řekl, že odhadní cena autobusů je dva miliony korun, účetní zůstatková hodnota 208.000 korun.

„Jménem celé komunity v Konotopu, zejména nejmenších dětí a starších lidí, jsme vděčni za tak silnou pomoc. Tím se vyřeší akutní problém dopravy ve městě obecně, protože máme jeden městský autobus a devět tramvají, ale v příštích několika týdnech nebudeme moci tramvaje používat kvůli neustálým výpadkům proudu způsobeným ostřelováním kritické infrastruktury v zemi. Autobusy nás prostě zachrání,“ uvedl starosta Konotopu Artem Semenichin.

Zdroj : ČTK