Ilustrační foto

Podle aktuálního průzkumu evropské leasingové federace Leaseurope celkový objem nových obchodů vzrostl ve čtvrtém čtvrtletí 2022 meziročně o 11 % a dosáhl přes 31 miliard eur. Celkový objem nesplacených pohledávek vzrostl o 2,2 % na 267 miliard eur.

Souhrnný zisk před zdaněním vzrostl ve 4. čtvrtletí 2022 o čtvrtinu ve srovnání se stejným čtvrtletím roku 2021 na 1,7 miliardy eur, přičemž provozní výnosy stouply o 15 %. Provozní náklady zaznamenaly nárůst o 7 %. Náklady na riziko se zlepšily z 0,3 % ve čtvrtém čtvrtletí roku 2021 na 0,2 % ve stejném období roku 2022.

„Navzdory relativně dobré výkonnosti ve čtvrtém čtvrtletí byl rok 2022 náročným obdobím. Makroekonomická nejistota, prudce rostoucí ceny energií a problémy s dodavatelskými řetězci vedly ke zvýšeným provozním nákladům evropských leasingových společností. Potěšující je skutečnost, že rizikové náklady jsou stabilní, a dokonce mírně poklesly. Jednou z našich hlavních priorit zůstává investiční podpora podniků, zejména malých a středních, v obtížné době energetických a klimatických výzev,“ uvedl Jaroslav Krutilek, generální tajemník České leasingové a finanční asociace.

Zdroj : ČFLA