Zdroj: Freeimages.com
DPP

[quote]Katar podal u OSN stížnost na Spojené arabské emiráty (SAE), které viní z toho, že v prosinci jejich vojenský letoun záměrně narušil katarský vzdušný prostor. SAE nicméně obvinění Kataru označily za nepodložené a pokus o eskalaci napětí. Informovala o tom agentura Reuters.[/quote]

Spojené arabské emiráty, Saúdská Arábie, Bahrajn a Egypt na počátku loňského června oznámily, že přerušují diplomatické styky s Katarem, a vyhlásily proti němu dopravní a obchodní blokádu. Jako důvod uvedly, že Katar podporuje teroristické organizace a destabilizuje bezpečnost v regionu. Katar obvinění odmítá.

Katarský velvyslanec při OSN poslal generálnímu tajemníkovi OSN Antóniu Guterresovi a prezidentovi Rady bezpečnosti dopis, v němž napsal, že SAE ráno 21. prosince na minutu narušily katarský vzdušný prostor. Katar dále uvedl, že incident je důkazem toho, že SAE nerespektují teritoriální integritu Kataru a mezinárodní právo. Spojené arabské emiráty nicméně nařčení odmítly s tím, že se Katar pouze snaží o eskalaci sporu.

Zdroj: ČTK