DPP

Česká měna je k euru nejsilnější za víc než deset let. V pátek zpevnila o sedm haléřů na 24,44 Kč/EUR. Vůči dolaru si polepšila o 16 haléřů na 21,54 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. K posilování koruně podle analytiků nadále pomáhá očekávané další zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou. Pražská burza mírně oslabila, dolů ji táhly akcie ČEZ a Komerční banky.

Česká měna je nejsilnější od poloviny roku 2011, kdy se v jednu dobu obchodovala za 24,35 Kč/EUR, uvedl ekonom Komerční banky Martin Gürtler. „Silnější od doby vzniku eura už (koruna) byla pouze v polovině roku 2008, když na krátkou dobu prolomila hranici 24 korun za euro,“ dodal.

Na začátku týdne se koruna k euru dostala na nejsilnější úroveň od poloviny října 2012, kurz pak dále vylepšovala. Od začátku letošního roku posílila vůči euru o 1,8 procenta a k dolaru o 1,5 procenta, upozornil analytik Purple Trading Jaroslav Tupý.

Investoři podle Gürtlera dosud nestihli plně vstřebat poslední informace z ČNB z doby těsně před Vánoci, kdy centrální bankéři zvýšili základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod na 3,75 procenta. Guvernér ČNB Jiří Rusnok současně uvedl, že sazby by se mohly dostat výrazně nad čtyři procenta. Podle člena bankovní rady ČNB Vojtěcha Bendy sazby vzrostou k pěti procentům a vzhůru se posunou už na následujícím zasedání bankovní rady začátkem února, řekl v  rozhovoru pro zpravodajský web FocusOn.

V následujícím roce podle výhledu, který na základě prognóz analytiků sestavila agentura Reuters, bude ale koruna slábnout. To si myslí také Gürtler, po očekávaném zvýšení úrokových sazeb americkou centrální bankou Fed totiž klesne přitažlivost české měny pro investory. „Ke konci roku tak již čekáme korunu poblíž 25 Kč/EUR,“ doplnil.

Burzovní index PX v pátek klesl o 0,13 procenta na 1427,02 bodu. Dolů burzu táhlo hlavně zlevnění akcií energetické firmy ČEZ a Komerční banky. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Většina hlavních emisí burzy oslabovala nebo stagnovala. Mezi oslabujícími byly i dvě emise s největšími objemy obchodů, cenné papíry ČEZ a Komerční banky. Akcie ČEZ zlevnily o 0,49 procenta na 811 korun a akcie Komerční banky o 0,48 procenta na 928,50 koruny. Nejvýraznější propad postihl cenné papíry softwarové společnosti Avast, které odepsaly 0,91 procenta na 179,35 koruny.

Pokles burzy mírnilo například zdražení akcií bankovní skupiny Erste, které zaznamenaly třetí největší objem obchodů a zároveň největší posílení z hlavních emisí. Cenné papíry Erste si polepšily o 1,29 procenta na 1059,50 bodu.

Během prvního letošního týdne roku akcie na pražské burze nepatrně posílily. Index PX stoupl o 0,1 procenta na 1427 bodů. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Největší pokles postihl cenné papíry společnosti ČEZ, největší růst zaznamenaly akcie Photon Energy. V předchozím týdnu akcie vzrostly rovněž o 0,1 procenta. Během loňského roku české akcie posílily o 38,8 procenta, šlo o největší roční růst od roku 2005.

„Týden a tím i celý rok index zahájil poklesem o téměř 0,7 procenta. Hned v úterý ale zaznamenal růst o přibližně 1,5 procenta a vylepšil své více než třináctileté maximum. Ve středu ztratil 0,7 procenta a z rekordních hodnot ustoupil, zbylé dva dny v týdnu zaznamenal jen mírné změny,“ uvedl makléř Wood & Company Patrik Štefek.

Nejvíce v rámci indexu během týdne oslabily akcie skupiny ČEZ. V pondělí zaznamenaly propad o skoro 2,5 procenta, který jen částečně zredukovaly úterním růstem o 1,4 procenta. Celkem proti poslednímu obchodnímu dni minulého roku energetická společnost odepsala 1,93 procenta a páteční obchodování zakončila na ceně 811 korun.

Naopak největší posílení zaznamenala společnost Photon Energy, která přidala 7,85 procenta. Dařilo se také rakouské pojišťovně VIG. Její akcie zdražily o 2,15 procenta na 640,50 koruny. Tabáková společnost Philip Morris vzrostla o 2,48 procenta.

Vzhledem k tomu, že se příští týden na domácím trhu nečekají žádné významné události, by se obchodování v Praze mohlo řídit globálními trendy. Můžou je ovlivnit například informace o koronaviru, doplnil analytik Komerční banky Bohumil Trampota.