DPP

[quote]Kraje budou moci příští rok žádat Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) o příspěvek na úpravu úseků častých nehod na silnicích druhých a třetích tříd. Fond má v rozpočtu na příští rok na to vyčleněno 100 milionů korun. Díky úpravám se silnice nižších tříd stanou bezpečnějšími, řekl novinářům ředitel SFDI Zbyněk Hořelica.[/quote]

Výbor fondu by podle ředitele měl pravidla poskytování příspěvku schválit do konce října. Jednotlivé kraje jako vlastníci silnic druhých a třetích tříd pak budou moci o peníze žádat do konce ledna, případně začátku února příštího roku.

,,Předpokládáme, že příspěvek ze SFDI bude ve výši 85 procent, 15 procent by mělo být z rozpočtu krajů,“ uvedl ředitel SFDI Zbyněk Hořelica.

Jednotlivé žádosti následně posoudí komise složená ze zástupců ministerstva dopravy, SFDI, Besipu, policie nebo vysokých škol.

,,Pokud by bylo více projektů, které by přesahovaly alokaci, budou upřednostněny ty, které budou mít největší přínos,“ řekl Hořelica.

Zlínský kraj má podle hejtmanova náměstka pro dopravu Pavla Botka vybráno hned několik úseků silnic, na které se peníze od SFDI pokusí získat.

,,Je to určitě silnice mezi Kudlovem a Březůvkami, problematická křižovatka silnice I/49 a silnice směr Slušovice a silnice mezi Těšánkami a Roštínem. To jsou úseky, kde dochází k častým nehodám,“ sdělil Botek.

Konkrétní úpravy problematických silnic podle něj pro kraj navrhnou projektanti a dopravní odborníci, kteří posoudí jejich stavebně-technické možnosti. Může to být například narovnání silnice, osazení svodidel, případně úprava dopravního značení.

Zdroj: ČTK