Letadla L410 a L610 (na snímku) rozšíří sérii odolných užitkových letadel americké firmy Ayres Corporation. Viceprezident a ředitel mezinárodního prodeje Ayres Henry Guthrie prohlásil, že z Letu Kunovice udělá Ayres "výrobce letadel na světové úrovni". (ČR-USA-strojírenství-Let-Ayres)
DPP

Oživení osobní letecké dopravy po pandemii nemoci covid-19 celosvětově nabírá na rychlosti. Vysoké ceny pohonných hmot však zvyšují tlak na letecké společnosti a mohly by jim uškodit. Řekl to dnes šéf Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) Willie Walsh.

V červenci byla osobní letecká doprava zhruba na 75 procentech úrovně před pandemií. Pomohla k tomu hlavně poptávka po domácích letech, která se dostala na 86,9 procenta úrovně z července 2019. Mezinárodní lety ale zaostávají za domácími a mezinárodní letecká doprava byla v červenci na 67,9 procenta z doby před pandemií. Oživení u zahraničních letů brání hlavně situace v Asii, kde některé země ještě plně neotevřely své hranice.

Walsh označil současnou situaci za solidní oživení, kterému napomohla letní poptávka na severní polokouli a zvýšený počet domácích letů v Číně. Upozornil, že červenec byl příznivý navzdory snížení kapacity v některých částech světa.

Současně ale varoval, že vysoké ceny leteckého paliva budou i nadále vyvíjet tlak na náklady leteckých společností, což označil za výzvu pro aerolinky, napsala agentura Reuters.

Zdroj : ČTK