[quote]Letecký provoz nad Českem letos nejspíš poprvé po 30 letech klesne. Letoví dispečeři očekávají, že by letos měli odbavit asi o 2000 letových pohybů méně než loni, kdy jich odřídili skoro 913.000. Důvodem je přetížení provozu v okolních zemích, což vede k přesměrování letů mimo Česko. Odstavení Boeingů 737 MAX se naopak neprojevilo. Na dnešní dopravní konferenci v Praze to řekl mluvčí Řízení letového provozu (ŘLP) Richard Klíma.[/quote]

Letový provoz nad Českem roste nepřetržitě 30 let. Během této doby se zvýšil ze 150.000 na loňských 912.815 vzletů, přistání a přeletů. Loňský meziroční nárůst činil téměř sedm procent. Letos však dispečeři očekávají mírný pokles. Ten je způsoben především situací v zahraničí, kde vznikají problémy s kapacitami.

Jde především o německý nebo maďarský vzdušný prostor, kde často letadla nabírají zpoždění. Dopravci proto hledají nové trasy zejména přes Balkán nebo Polsko, které jim umožní dohánět nabraná zpoždění. Mluvčí ŘLP však upozornil, že nejde o trvalý trend. V příštích letech je tak možné očekávat další nárůst letového provozu. „A bude to pro nás výzva, abychom to zvládli,“ dodal.

Podle Klímy naopak provoz příliš neovlivnily problémy kolem odstavených Boeingů 737 MAX. „Jde jen o minimální jednotky,“ uvedl. Po celém světe je zhruba 400 těchto letadel, z toho více než polovina léta ve Spojených státech. Letouny jsou od letošního jara celosvětově odstaveny po dvou nehodách v Etiopii a Indonésii, výrobce nyní vyvíjí nový řídicí software. Návrat těchto letadel do provozu odborníci neočekávají dříve než v průběhu příštího roku, v Evropě navíc později nebo v USA.

Další růst letecké dopravy očekává i ředitel odboru civilního letectví ministerstva dopravy Zdeněk Jelínek. „V Evropě vzroste do roku 2040 o více než polovinu,“ podotkl. Česko se tak podle něj musí připravit na zvládnutí dalšího zintenzivnění provozu.

Diskutující se v rámci dnešní konference věnovali také provozu bezpilotních letadel. Podle nich jsou kvůli jejich rostoucímu počtu nutné legislativní a technické změny, které by jejich provoz upravily. Jelínek uvedl, že ministerstvo chce opatření urychlit, protože drony mají pro českou ekonomiku velký potenciál.

Na letecký provoz v Česku dohlíží v Řízení letového provozu zhruba 230 dispečerů. Největším zákazníkem podniku je německá Lufthansa, dále společnosti Emirates, Ryanair a Qatar Airways. V pololetí letoví dispečeři zaznamenali v českém vzdušném prostoru 427.255 letových pohybů, meziročně o procento více. Později však začal provoz klesat.