[quote]Loni se na lanovkách v Česku stalo šest mimořádných incidentů, lanové dráhy v ČR ale jsou bezpečné. Uvedli to na dnešní tiskové konferenci zástupci Drážního úřadu a Asociace lanové dopravy. Na českých horách je v provozu 112 lanových drah, kontroloři ročně prověří zhruba 15 lanovek.[/quote]

V průměru se podle statistik stane na lanovkách kolem deseti mimořádných událostí ročně, čímž se podle prezidenta Asociace lanové dopravy Jakuba Juračky Česko nevymyká z evropského průměru. Upozornil, že srovnání s některými alpskými státy je ale problematické, protože například ve Švýcarsku je téměř dvacetinásobek lanových drah než v Česku.

Lanovky před uvedením do provozu kontroluje a schvaluje Drážní úřad, zaměřuje se na stavbu jako celek i jednotlivá zařízení. Schválen tak musí být i každý typ kabiny nebo sedačky. „Nepustíme do provozu žádnou lanovku, pokud si nejsme jisti, že plně vyhovuje bezpečnému provozu,“ řekl ředitel Drážního úřadu Jiří Kolář.

Bezpečnost provozu následně úřad hlídá prostřednictvím kontrol, kterých provede zhruba 15 ročně, dalších deset pak na vlecích. Lanovky kontrolují také obce, případně bezpečnostní odborníci.

Klíčovým faktorem bezpečnosti je podle Juračky lidský faktor. Drážní úřad ročně vyzkouší zhruba 109 lidí, kteří po úspěšném složení odborné zkoušky obdrží průkaz k řízení lanovek. Vedoucí provozu dráhy pak musí získat osvědčení u asociace. Podle Juračky je zaměstnanců obsluhujících lanové dráhy v Česku nedostatek, na bezpečnost to však podle něj nemá vliv.

Jeden z nejzávažnějších letošních incidentů na lanovkách se stal v lednu v areálu Buková hora v Červené Vodě. Na téměř tři hodiny tam zůstalo uvězněno zhruba 70 lyžařů na sedačkové lanovce, poté co na dráhu spadl strom. Další vážný incident se stal například v Karlově na Bruntálsku, kde se v únoru utrhla sedačka vezoucí jednoho lyžaře. Ten byl převezen do nemocnice. Na schválených dráhách se podle asociace za posledních 25 let nestal žádný smrtelný případ.

 

Zdroj : ČTK