[quote]Ministerstvo průmyslu a obchodu letos opět očekává růst českého leteckého průmyslu a vyšší objem vývozu komponent i hotových výrobků do zahraničí. Loni tento sektor rostl o polovinu na 15 miliard korun. Dynamika už by však měla být slabší. Mezi největší odběratele loni i letos patří USA a Spojené arabské emiráty. Dalšími letošními největšími odběrateli jsou Brazílie, Irák, Keňa či Izrael.[/quote]

V Česku si otevírají pobočky některé ze zahraničních firem, řekl dnes na brněnské konferenci o budoucnosti českého leteckého průmyslu náměstek ministryně průmyslu Vladimír Bärtl. Za největší brzdu rozvoje označil nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců.

Zatímco do Evropské unie dodávají české firmy obvykle komponenty pro výrobu letadel, mimo Evropskou unii jsou to hotová letadla. „Toto rozdělení však není problém, protože i výrobky pro EU nesou velkou část inovací, na kterých se české firmy podílí. Klíčové pro úspěch sektoru je, že spolupracuje akademická sféra a s výzkumem, vývojem i firmami,“ řekl Bärtl. Zmínil také, že růst vývozu mimo EU loni rostl mnohem rychleji, a to o 86 procent, zatímco do EU o 16 procent, přičemž z EU plyne zhruba 40 procent tržeb z vývozu.

Podle Bärtla je pro globální konkurenceschopnost důležitá podpora a asistence státu. Letos agentura CzechInvest podpořila dvě investice v celkové hodnotě 15 miliard korun, které mají přinést 2000 nových pracovních míst, což je v objemu peněz i míst násobně méně než o rok dříve. „Objevují se firmy, které by chtěly v Česku působit, nicméně nyní neočekáváme, že by získaly investiční pobídku,“ řekl ředitel divize investic Pavel Chovanec.

Podmínky pro investiční pobídky by se měly změnit dle předpokladů v prvním čtvrtletí příštího roku. Podmínka tvorby pracovních míst zmizí, naopak se objeví podmínka podílu zaměstnaných vysokoškoláků či vývojářů a investice do technologií.

Firmy stejně jako v ostatních sektorech hospodářství limituje nedostatek zaměstnanců, proto funguje projekt na přijímání pracovníků z Ukrajiny, vysoce kvalifikovaných z Indie a kvalifikovaných z Filipín, Srbska a Mongolska. „Letecký průmysl je však mnohem globálnější než například automobilový a ovlivňují jej nejen tuzemské záměry. Velký vliv má mezinárodní situace, vývoj kurzu eura k dolaru, cena paliv či obnovy leteckých flotil například v Asii,“ řekl Chovanec.

 

Zdrij : ČTK