Část Středozemního moře mezi Španělskem a Marokem se stává oblíbeným překladištěm ruské ropy z menších plavidel na velké tankery, které pak míří do Asie. Lodě s ruskou ropou nepřečerpávají ropu v přístavech kvůli sankcím a také, aby ušetřily na poplatcích, píše dnes deník El País. Španělsko nemůže těmto operacím v mezinárodních vodách nijak zabránit, uvedly námořní úřady.
Podle španělského listu se od poloviny prosince moře u jihu Španělska a u španělského města Ceuta v severní Africe stalo oblastí, kde lodě s ruskou ropou, které vypluly z baltských ropných terminálů, přečerpávají svůj náklad na větší tanky typu VLCC. Většinou je zapotřebí tří menších lodí typu Aframax, které přepravují až 700.000 barelů ropy, na naplnění jednoho tankeru VLCC s kapacitou dvou milionů barelů ropy.
Podle údajů společnosti Vortexa, které cituje El País, předalo svůj náklad u jihu Španělska od poloviny prosince nejméně 15 lodí typu Aframax a dalších šest lodí tak učinilo u řeckých břehů. Celkově Středozemním mořem proplulo na 20 procent exportu ruské ropu za toto období.
Lodě s ruskou ropou začaly provádět tyto operace poté, co vstoupily v platnost unijní sankce na ruskou ropu na začátku prosince. Před válkou se polovina předávek ropy z ruských terminálů na baltském pobřeží uskutečňovala u Dánska. „Pobřeží u jihu Španělska je perfektním místem z logistického a ekonomického hlediska,“ píše deník El País. Větší tankery pak směřují většinou do Indie a Číny. Prodeje ruské ropy do těchto zemí se po zavedení sankcí výrazně zvýšily.
Přečerpávání ruské ropy se děje v mezinárodních vodách, díky čemuž lodě neporušují zákony a sankce. Vedle toho lodě ušetří za poplatky v přístavech a vyhnou se dohledu místních úřadů. Ekologové kritizují přečerpávání ropy na moři jako vysoce rizikové. „Oblastí často proplovají kosatky, velryby a delfíni a slouží také pro migraci tuňáka červeného,“ uvedla Celia Ojedová z organizace Greenpeace.
Španělské úřady deníku El País sdělily, že o předávkách vědí. Protože se dějí v mezinárodních vodách, nemohou jim zabránit či jinak ovlivnit lodě, které jsou do nich zapojené. Mohou je pouze sledovat a odmítnout technickou asistenci ve španělských přístavech.
Zdroj :ČTK