[quote]Návštěvníci na brněnském veletrhu Urbis Smart City Fair mohou rozhodnout o tom, jak má vypadat chytrá zastávka, která bude fungovat v ostravské MHD. Zastávka má poskytnout cestujícím nejen informace o dopravním spojení, ale i další informace a služby. Ostravský dopravní podnik posléze zajistí vytvoření takové zastávky, řekl dnes ČTK spolupořadatel veletrhu David Bárta.[/quote]

Informační technologie umožňují udělat ze zastávky místo, které nemá jen jeden pevně vymezený účel. Cílem je pomocí různých technologií zlepšit komunikaci města s občany, aktivovat občanskou společnost a nabídnout jí různé služby. „V jednom investičním záměru lze naplnit nejen potřeby dopravní obslužnosti, ale také digitálního plánování, životního prostředí nebo podpory lokální ekonomiky a komunit,“ uvedl Bárta. Podle něj by tak do podoby města měli promlouvat právě místní. „Postupovali jsme proto tak, že jsme vytvořili koncept zastávky a veřejnost může aktuálně hlasovat, jaké konkrétní parametry by měla mít,“ uvedl Bárta.

Na stránkách www.icitypoint.eu mohou zájemci rozhodnout například o vybavení zastávky mobiliářem, ale i o typu internetového připojení nebo zobrazovaných informací. Podle Bárty je však potřeba, aby chytrá zastávka nezůstala osamocená a po městě bylo více míst, které poskytují inovativní veřejné služby. „Město tomu musí přizpůsobit svoje investice,“ řekl Bárta.

Ostravský dopravní podnik patří v Česku k těm, které přinášejí nejvíce inovativních řešení do MHD. Jízdenky je možné platit přes SMS, přímo ve voze si je lze koupit bezkontaktní platební kartou, na niž si lze nahrát předplatní jízdenku. Samozřejmostí jsou elektronické panely na zastávkách s aktuálními časy odjezdů. Cestující mohou využívat mobilní aplikaci s aktuálními dopravními informacemi, ve vozech je dostupná wi-fi síť.

 

Zdroj : ČTK

DPP