[quote]Tři parní lokomotivy z 19. a 20. století začne díky příspěvku z evropských fondů opravovat Národní technické muzeum. Jedna z lokomotiv ještě před rokem jezdila, další dvě jsou rozebrány na tisíce součástek. Opraví se za 27 milionů korun, za dalších 32 milionů korun muzeum dostaví svůj depozitář v Čelákovicích. NTM má největší sbírku historických kolejových vozidel v ČR.[/quote]

Částečně ji prezentuje ve svém depozitáři v Chomutově, ale v roce 2026 plánuje otevřít Muzeum železnice a elektrotechniky na Masarykově nádraží v Praze. Tam dnes ředitel NTM Karel Ksandr s ministrem kultury Antonínem Staňkem (ČSSD) podepsali smlouvu o dotaci. Z celkem 59 milionů korun činí evropská dotace 85 procent, peníze jsou z programu IROP. Zbylých 15 procent hradí český stát, Staněk dnes uvedl, že především na opravy lokomotiv přispívá také NTM ze svých zdrojů.

NTM má nyní ve sbírce 156 železničních vozidel. Pro jejich uložení má od roku 2012 k dispozici bývalé lokomotivní depo v Chomutově, které koupilo od Českých drah. V Chomutově má muzeum 1600 metrů krytých kolejí, což je podle Ksandra dostačující pro uložení celé sbírky.

Staněk uvedl, že muzeum a ministerstvo budou záhy jednat s Českými drahami o odkoupení vozidel, která přestávají sloužit a která by mohla doplnit sbírky muzea. Peníze na vybudování Muzea železnice a elektrotechniky jsou podle něj na ministerstvu připravené.

Současná dotace umožní NTM rekonstruovat lokomotivu z roku 1940 přezdívanou díky svému tvaru Ušatá, malou průmyslovou lokomotivu Serenyi z roku 1905 a lokomotivu Conrad Vorlauf vyrobenou v roce 1873, která je třetí nejstarší dochovanou v ČR. Ušatá se bude podle Ksandra opravovat do provozního stavu. „Věřím, že za několik málo let se rozjede a udělá radost všem fandům a historikům železnice. Poslední její jízda na páru byla 26. prosince 2017,“ řekl Ksandr.

Ksandr uvedl, že v budoucnu by měla být jednou tratí propojena tři železniční muzea – od Masarykova nádraží přes Lužnou u Rakovníka, kde je podnikové muzeum Českých drah až po Chomutov.

Muzeum na Masarykově nádraží plánuje NTM od roku 2000, plány zdržely podle náměstka NTM Miloše Josefoviče povodně v roce 2002 i vyhlášení stavební uzávěry pro tuto oblast. „Teprve v posledních letech se nám podařilo najít konsenzus se všemi dotčenými subjekty,“ uvedl.

U Masarykova nádraží plánují stavět České dráhy, skupina Penta a firma Sudop. Vzniknout tam mají kanceláře, obchody, restaurace, hotel či park, podobu by komplexu zčásti měl dát projekt zesnulé architektky Zahy Hadidové. Nové vedení Prahy 1 nedávno uvedlo, že chce s Pentou o podobě projektu jednat, vnímá ho jako naddimenzovaný.

 

Zdroj : ČTK