Invoitix

[quote]Západní okruh v Plzni, největší investice kraje a města za zhruba 2,3 miliardy korun, má stavební povolení. Téměř 3,5kilometrový úsek, který naváže na první etapu z roku 2014, odlehčí přetíženému centru. Strategická silnice propojí Bory, Skvrňany, Křimice, Radčice a Severní Předměstí. Je pro město prioritní dopravní stavbou, řekl dnes ČTK primátor Martin Baxa (ODS).[/quote]

„Trasa okruhu dopravně spojí největší městská sídliště na severu města, v nichž žije na 50.000 obyvatel, s nejrozsáhlejší průmyslovou zónou města Borská pole. Svedení tranzitní dopravy po západním okruhu uleví dopravě v centru města,“ uvedl primátor.

Stavbu chtějí kraj a město, které nyní chystají vypsání výběrového řízení na dodavatele, zahájit v říjnu 2019, hotova má být v roce 2022. První etapa okruhu o délce 2,6 kilometru, a to v úseku Domažlická — Křimická, byla dokončena v září 2014 a stála miliardu Kč. Celková délka okruhu bude po dokončení druhé etapy 5,9 km.

„Pro tuto stavbu jsme museli vykoupit přes celkem 158.000 metrů čtverečních pozemků v trvalém záboru, které byly v majetku jiných vlastníků, než je město. Celkem jde o pozemky více než 90 subjektů, přičemž částka vynaložená na výkupy a doplatky ze směn se pohybovala kolem 150 milionů,“ uvedl náměstek primátora Michal Vozobule (TOP 09).

Podle náměstka primátora Pavla Šindeláře (ODS) půjde o novostavbu dvoupruhové komunikace propojující silnice první třídy I/26 Domažlická a I/20 Karlovarská. „Stavba si vyžádá úpravy nebo výstavbu přibližně šesti kilometrů dalších přilehlých komunikací. Druhá etapa navazuje ve 2,48 kilometru a spojuje úsek mezi Křimickou ulicí až ke komunikaci Karlovarská,“ uvedl. Na 2,6. kilometru bude křižovat současnou Křimickou ulici mostem, dále přejde Plzeňskou ulicí estakádou, která končí na kilometru 3,85. Na 4,3. a 5,2. kilometru budou mosty, které převádějí místní cesty přes hlavní trasu. Komunikace pak bude pokračovat do 5,8. kilometru, kde ji zakončí okružní křižovatka. Souběžně s okruhem budou vybudovány nové cyklostezky a biokoridory, dodal.

Předpokládané náklady na druhou etapu činí 2,3 miliardy korun bez DPH. Peníze chce kraj získat z evropského programu IROP.

 

Zdroj : ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP