[quote]OBAL ROKU, jediná obalová soutěž v Česku a na Slovensku, je určena pro společnosti podporující inovace v obalovém průmyslu. Cílem je šíření pozitivního náhledu na obaly, představená novinek a trendů. Neméně důležitým aspektem je zviditelnění obalových konstruktérů či designérů. Její letošní, již 28. ročník, přinesl zajímavá a inovativní obalová řešení, procesy i technologie. V soutěži OBAL ROKU exponáty posuzuje odborná porota složená z lidí, kteří jsou s obaly v dennodenním kontaktu. Přihlašovatelé tak získají zpětnou vazbu od odborníků. Letos se soutěžilo v 14 kategoriích, které navazují na celosvětovou obalovou soutěž WorldStar Packaging Awards, kam se mohou oceněné obaly přihlásit. Počet kategorií se navýšil v souladu s množsvím a spektrem přihlášených exponátů a v souladu s rozšířením kategorií ve WorldStar Packaging Awards.[/quote]

 

Porota

Mezi letošní, velmi přísné porotce, patří Hanka Hradecká, manažerka komunikačních projektů společnosti EKO-KOM, Jitka Sosnovcová ze Státního zdravotního ústavu, David Marouš, obchodní ředitel společnosti Cordstrap, Jiří Hejduk z Univerzity Pardubice, Zdeněk Ungrád, jednatel společnosti PANFLEX, Stanislav Břeň, šéfredaktor časopisu Svět balení a Systémy Logistiky, Michael Šimek z GS1 Czech Republic, Filip Hubička, šéfredaktor časopisu Logistika. Předsedkyní poroty byla již tradičně Jana Žižková, uznávaná obalová expertka. Porota zasedala ve dvou dnech, a to v úterý 24.8.2021 a ve čtvrtek 26.8.2021.

 

První den zasedání poroty
První den zasedání poroty byl ve znamení kategorií:

– Potraviny,
– POP&POS,
– Ostatní,
– Nápoje,
– Kosmetika,
– Etikety,
– Elektronika,
– E-commerce,
– Dárkové obaly
– Pet food
– Grafika & design.

To předurčilo, že se porota zaměřila kromě inovativních konstrukcí, využití nových technologií, také na spotřebitelskou zkušenost a na design. Většina přihlašovatelů využila možnost osobní prezentace přihlášených exponátů před porotou. Někteří se kvůli aktuálním hygienickým opatřením nemohli dostavit osobně, a proto jim bylo umožněno představení exponátu online. Další možností představení exponátu bylo prostřednictvím organizátora soutěže, Obalového institutu SYBA. Úroveň letošních exponátů byla v těchto kategoriích velmi vysoká, ale i tak byly obaly, které přísným sítem porotců neprošly.

 

Druhý den zasedání poroty
Druhý den se porota věnovala exponátům v kategoriích Automotive, Transportní obaly, Procesy & technologie a Dárkové obaly.

Zde bylo méně exponátů než v úterý, ale bylo alespoň tak více času na jejich hodnocení. Což se více než hodilo. I v tento den byly tři možnosti, jak přihlášený exponát předvést porotě. Jednak byla možnost osobní prezentace, byla možnosti i skypové prezentace a pak tu byla možnost využití prezentace prostřednictvím organizátora soutěže.

 

After-Judging Coctail Party
Po skončení druhého dne hodnocení se konala již tradiční After-Judging Coctail Party, kde na účastníky čekalo kromě neformálního vyhlášení oceněných obalů také grilování a stánek se zmrzlinou. Během party si mohli účastníci prohlédnout všechny přihlášené obaly a tipovat své vítěze. V jejím rámci se konalo vyhlášení oceněných. Nejprve účastníky přivítala jednatelka Obalového institutu SYBA, organizátora soutěže, Iva Werbynská. Ta vyjádřila své díky přihlášeným, že i v této době pracovali na inovacích a přinesli tak nové myšlenky a nápady. Následovalo poděkování porotě za jejich tvrdou a zodpovědnou práci a všem, kteří se podílí na obalových inovacích. Následovalo krátké přivítání Vladem Volkem, zakladatelem Obalového institutu SYBA.

Poté předstoupila před auditorium Hanka Hradecká, která jakožto zástupce autorizované obalové společnosti EKO-KOM, generálního partnera soutěže, řekla pár vět o důležitosti třídění a recyklace a o stále vzrůstajícím významu těchto aktivit. Poté měla krátké vystoupení Jana Žižková, předsedkyně poroty, která také vyjádřila svou radost: „Mám velkou radost, že obaloví profíci svůj vývoj nezastavují a naopak se stále dívají kupředu. Letos bude pro mne extrémně obtížné vybrat své favority, kterým udělím Cenu předsedkyně poroty a to zlatou, stříbrnou a bronzovou. Je skvělé vidět, že i v této složité době jsou obalové inovace stále tak časté a že i v ní obalařina postupuje mílovými kroky a co jsme si neuměli před pár lety představit, je dnes již normou.“

 

Představení oceněných
Ocenění OBAL ROKU získalo letos 59 přihlášených exponátů. Z těch si předsedkyně poroty, Jana Žižková, nyní vybírá své favority, kterým udělí Cenu předsedkyně poroty a to zlatou, stříbrnou a bronzovou.

V následujících týdnech budeme detailně představovat jednotlivé kategorie a v nich jednotlivé oceněné.

Nejvíce ocenění letos získala společnost THIMM THE HIGHPACK GROUP, kteří si odnesli ocenění OBAL ROKU letos rovnou 9x:

–       Luxusní dárkové balení

–      Udržitelný a praktický pultový displej

–       Dárkový obal na Becherovku

–       Trhni si!

–       Eko-fix na lahve

–       Ochranný roh z vlnité lepenky

–       Unikátní tubusy pro e-shop

 

Pod značku THIMM patří i oceněné obaly:

–       Univerzální fixace BMW G38 a

–       „Když nemůže produkt do obalu, musí obal přes produkt!“, které patří do kategorie Automotive.

 

Dalším velmi úspěšným v množství získaných ocenění je společnost SMURFIT KAPPA, která v rámci svých obalů, které přihlásila jak z Česka, tak i ze Slovenska, získala ocenění OBAL ROKU pro 6 svých obalů. Z Česka se jedná o:

–       TopClip

–       VoidFill Killer

–       PíííívoBox

–       Fešák Hubert.

Ze Slovenska získaly ocenění za SMURFIT KAPPA obaly Mysliaca vložka a TOFU vzdušný obal.

 

Ocenění OBAL ROKU získala společnost DS SMITH PACKAGING rovnou 3x a z toho 2x za jejich POS displeje – Orion Ateliér a Paper Mate. Třetí ocenění získali za Dárkový multipack 4+1 pro Budějovický Budvar.

 

Rovněž 3 ocenění OBAL ROKU získala společnost ETIFLEX za jejich etikety – Gloriette, Zuřivec a Etiketu MENDELU Zahradnická fakulta. 2 z těchto etiket byly živými etiketami a bylo skvělé vidět rozšířenou realitu v praxi.

Ocenění OBAL ROKU 2x získala společnost H.R.G. za obaly na Kovové hračky KOVAP a na Stavebnici VARIANT.

Rovněž 2 ocenění OBAL ROKU získala společnost ChemosvitFolie a to za obaly Vrece na toaletný papier a za obal na sušenky Princezky.

2 ocenění OBAL ROKU získala i společnost Kofola ČeskoSlovensko a to za láhev na novou limonádu Targa Florio a za grafiku a design jejich etikety téže limonády.

Další 2 ocenění OBAL ROKU získala i společnost LOGIK za jejich Carnilove True Fresch a za Carry Pet Sample box.

2 ocenění OBAL ROKU putují do společnosti MONDI – 1x zůstává ocenění v Česku za obal „Křížový“ obal pro e-commerce segment a druhé oceněné putuje do Polska za obal X-fold Box.

 

Oceněny byly i následující obalová řešení, technická řešení, etikety a grafiky:

–        Kelímky značky Magnum z chemicky recyklovaného plastu pro společnost UNILEVER, přihlášené AMI Communications; v kategorii Potraviny

–        Obal na víno Motýl od společnosti BOHEMIA SEKT v kategorii Potraviny

–        Obal na pet food Brit Care Dog Crunchy Cracker. Hmyz s tuňákem, obohaceno o mátu, přihlášeno společností CASIA; v kategorii Pet food

–        CoolCAN – web2print řešení pro personalizovaný potisk plechovek, od společnosti COLOGNIA PRESS; v kategorii Procesy a technologie

–        Obal na Crazy Good – Ovocné špeciality, od společnosti CRAZY GOOD; v kategorii Potraviny

–        Obal na Gouda sušenky z Luhačovic, od společnosti EASY CHEESY, v kategorii Grafika & design

–        E-commerce obal na exkluzivní řadu čajů, Galerie du thé, přihlášeno společností FIALA & ŠEBEK; v kategorii Potraviny

–        Obal na pálenky Sudlička, přihlášeno společností FONTICULUS; v kategorii Nápoje

–        Obal na Konopný olej ZEEN CBD od společnosti GRAFOBAL; v kategorii Kosmetika

–        Obal na tyčinky Corny BIG, přihlášeno společností HERO CZECH; v kategorii Grafika & design

–        Obal na bagety společnosti Crocodille, navrženo studiem HONEWA; v kategorii Potraviny

–        E-commerce obal progressPACK GRASSLINE: Cesta k zelenější přepravě od společnosti IGEPA; v kategorii E-commerce

–        Technologie DM MAXLINER 3D přihlášeno společností KURZ Czech & Slovak; v kategorii Procesy a technologie

–        Redesign bylinných čajů LEROS, přihlášeno společností LEROS; v kategorii Grafika & design

–        Balení sprchového gelu a vlasového šamponu LOUKA, přihlášeno společností MANUFAKTURA; kategorie Kosmetika

–        Obal na mleté maso, přihlášeno společností MASO UZENINY POLIČKA; kategorie Potraviny

–        Obal na Jägermeister doublebox od společnosti MODEL OBALY; v kategorii Dárkové obaly

–        Technologie DWI 50×121 od společnosti MORAVIA CANS; v kategorii Technologie

–        Redesign od společnosti OFFICEO; v kategorii Grafika & design

–        Obaly pudingů Dr. Oetker pro prémiovou řadu od společnosti OTK GROUP; v kategorii Grafika a design

–        Obal na med 5v1 od PODORLICKÁ KARTONÁŽNÍ; kategorie Dárkové obaly

–        E-commerce obal Fillpak Go od SERVISBAL OBALY; kategorie E-commerce

–        JumboNest od společnosti Schoeller Allibert CZ; v kategorii Ostatní

–        100% recyklovatelná paleta Plasteta od společnosti STABILPLASTIK; v kategorii Automotive a transportní balení

–        Jednoduchý na skládání, automatický stojan pro Mentos od společnosti STI GROUP; v kategorii POP&POS

–        Obal na čistící tampony od společnosti TESCO STORES; v kategorii Kosmetika

–        Obal na parfém The Dream Man od společnosti TOP PRINT PACKAGING; v kategorii Kosmetika

–        Obal LONG LIFE BOX od společnosti UNIPAP; v kategorii Elektronika.

 

WorldStar Award
Úspěch v soutěži OBAL ROKU dává možnost nominace a je bránou do světové soutěže WorldStar Packaging Awards, kterou organizuje World Packaging Organisation a která udělila OBALU ROKU certifikaci. Zde se utkají ty nejlepší obaly na světě mezi sebou.

 

Obalový galavečer
Slavnostní předání ocenění OBAL ROKU 2021 proběhne na galavečeru na závěr obalového kongresu OBALKO, a to 14. října 2021 v hotelu Aquapalace v Čestlicích.

 

Partneři soutěže
Poděkování patří partnerům letošního ročníku OBALU ROKU, bez jejichž podpory by se soutěž nemohla uskutečnit. Generálním partnerem je společnost EKO-KOM, stříbrnými partnery jsou společnosti EMBAX-PRINT, FACHPACK, THIMM PACK’N‘DISPLAY, SMURFIT KAPPA. Bronzovým partnerem je společnost DS SMITH CZECH REPUBLIC. Partnerem je i společnost OTK GROUP a veletrh BRAU-BEVIALE. Soutěž získala i záštitu Ministerstva průmyslu a obchodu.

 

Zdroj : SYBA

DPP