[quote]Migrace různých druhů zboží po celém světě doslova nabírá na obrátkách. Přeprava je však nákladná a navíc má globalizace také značný dopad na životní prostředí. O to větší důraz je kladen na vývoj systémů, které by nejen šetřily náklady, ale nejlépe také přírodu. S problematikou skladování a přepravy výrobků, dílů a surovin se setkáváme téměř v každé výrobní, distribuční a prodejní oblasti.[/quote]

V budoucnosti bude hrát stále větší roli politika udržitelného rozvoje, proto je v logistice potřeba přemýšlet o řešeních, majících dlouhodobý charakter, garanci návratnosti a recyklovatelné parametry pro zachování zdravého životního prostředí.

Trendem je například použití opakovaně použitelných transportních a manipulačních obalů z plastu. Plastové výrobky jsou považovány za původce ekologických problémů a jejich nadvláda je na ústupu. Je však důležité si uvědomit, že plasty samy o sobě nebezpečné nejsou. Je to způsob, jakým s nimi zacházíme, co je činí škodlivými. Tím je jednoznačně jejich jednorázové použití a jednoúčelovost. Ve skutečnosti se jedná o lehký a velmi variabilní materiál, poskytující mnoho dalších výhod.

 

Výběr správných logistických obalů je docela věda

Celá řada firem řeší, jak zabalit a transportovat své výrobky. Logistici a obaloví technici, kteří mají tuto problematiku na starosti, již běžně používají některé ze zavedených obalových standardů. Aby byly investice do optimalizace vybavení skladů a výroby využity správně, je vždy dobré provést analýzu, co přesně od změny očekáváme a jakým způsobem toho dosáhneme. V tomto případě dvojnásob platí, že nejnižší cena vždy nemusí být řešením.

Problém tkví především v nesprávném posuzování nákladů na pořízení logistického vybavení, jako jsou přepravky,  palety, či paletové kontejnery. Při posuzování nákladů na přepravní obaly firmy často zaměňují cenu pořizovací za cenu provozní. Například stále hojně používané kovové Gitterboxy jsou na první dojem o mnoho levnější, než jejich skládací plastová alternativa, přitom praxe mnohokrát ukázala, že například při provozování 2000 ks skládacích plastových kontejnerů po dobu 5 let lze oproti těm kovovým uspořit až několik desítek miliónů korun.

 

Plastové paletové kontejnery, přepravky a palety vykazují také vysokou nosnost. Navíc jsou variabilní – stohovací, skládací, zasouvací, uzamykatelné. Díky vysoké kvalitě zpracování vydrží tyto produkty dlouhá léta opakovaného používání. Úspora energií vzniká během údržby, neboť speciálně upravené stěny jsou velmi snadno omyvatelné. Všechny výrobky jsou recyklovatelné a znovupoužitelné ve výrobě.

Příkladem může být řešení, které navrhl přední výrobce přepravních obalů Schoeller Allibert pro společnost CONTINENTAL.

Continental Automotive Czech Republic, s.r.o. v Trutnově se zabývá výrobou a montáží čerpadel a modulů pro rekuperaci paliva, které dodává předním výrobcům automobilů. Tyto těžké a křehké hliníkové díly byly jednotlivě baleny do bublinkové fólie a kartonových krabic s víkem a následně na dřevěných paletách dopravovány do 1700 km vzdáleného montážního závodu FIAT. Celé toto balení bylo jako jednorázový obal.

 

Problémy, se kterými se klient potýkal:

Největším úskalím tohoto způsobu balení byl vznik kvalitativních problémů, způsobených prachem a kousky z obalů. Které se dostávaly do modulů a mohly způsobit jejich nefunkčnost. Naložení, balení a rozbalování bylo časově velice náročné kvůli složitosti obalů, přičemž bublinková fólie, kartonové krabice, víka a dřevěné palety musely být vyhozeny a roztříděny pro následnou likvidaci. Takto složité balení bylo velmi nákladné a neefektivní. Na paletě mohlo být naloženo a dopraveno pouze 5 vrstev lepenkových krabic. Výška paletové jednotky byla 1,2 m. Paletové jednotky nebylo možné stohovat na sebe v kamionu, jelikož nízká mechanická odolnost balícího materiálu to neumožňovala.  Ložná kapacita kamionu nebyla využita.

Poskytnuté řešení od Schoeller Allibert:

K výraznému zvýšení účinnosti logistiky došlo použitím upravených skládacích kontejnerů řady Magnum Optimum, doplněných o speciální tepelně tvarované proložky na míru. Do každého plastového kontejneru Magnum Optimum®, jehož vnitřní objem byl ještě navýšen prostřednictvím tří rámů Optiframe, je vkládáno 7 vrstev proložek, z nich každá s kapacitou pro deset modulů. Tepelně tvarované stohovací proložky byly navrženy a vyrobeny českou firmou za spolupráce Schoeller Allibert a Continental, aby byla zajištěna stoprocentní kompatibilita a maximální úspora prostoru.

A jaké byly hlavní výhody řešení od Schoeller Allibert:

  • Dosažení větší efektivity logistiky
  • Zvýšení užitného zatížení kamionu, jelikož se do kamionu stohují dva naplněné kontejnery na sebe.
  • Úspory při reverzní logistice díky tomu, že složený kontejner Magnum Optimum® pojme 7 stohovatelných tepelně tvarovaných přepravek do 315 mm prostoru zbývajícího uvnitř. 3 složené kontejnery naložené do kamionu tak poskytnou 33% prostorové úspory na zpáteční cestě z OEM k dodavateli první úrovně.
  • Převážené moduly jsou dokonale chráněny před poškozením a prachem.
  • Vratný obal nahradil jednorázové kartonové balení a bublinkovou folii, tím ušetřil náklady z dlouhodobého hlediska a životní prostředí.
  • Plastový vratný obal nevytváří žádný prach a špínu na výrobní lince, kde jsou vysoké nároky na udržení čistoty.

 

Díky univerzální modulární konstrukci poskytuje Magnum Optimum® plně přizpůsobitelné a vysoce rentabilní řešení pro logistiku nejen v automobilovém průmyslu. Výzvy, jako byla ta ve společnosti Continental, jsou velkým zdrojem inspirace, posouvající celý trh s přepravními obaly kupředu. Podobně, jako v jiných odvětvích, i zde je dynamický vývoj patrný. Aby splňovaly zvyšující se potřeby zákazníků na různých úrovních dodavatelského řetězce, stávají se moderní obaly čím dál složitějšími a komplexnějšími.

 

 

Zdroj : Schoeller Allibert