Domů Blog Strana 958

Vědci z ČVUT získali zlatou medaili na mezinárodní soutěži dronů

[quote]Čeští vědci z Elektrotechnické fakulty Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT) získali zlatou medaili na mezinárodní soutěži dronů ve Spojených arabských emirátech. Týmu se kromě toho podařilo získat také první a druhé místo ve dvou dílčích disciplínách. Úspěch a odměnu ve výši 250.000 dolarů (5,8 milionu korun) si přitom technici vysloužili především díky intenzivní přípravě v místních podmínkách a unikátním přístupem k zadaným problémům, řekl ČTK Vojtěch Spurný, jeden ze členů úspěšného týmu.[/quote]

Přístroje vědeckých týmů musely v závodech najít a likvidovat balónky umístěné ve vzduchu, stavět zeď, či hasit požár. Na konci soutěže pak účastníky čekala závěrečná hlavní disciplína, která kombinovala prvky všech předchozích. V ní se technikům z ČVUT podařilo zvítězit.

„Věděli jsme, že soutěž bude náročná, bude vyžadovat velkou přípravu, takže 36 dní před soutěží jsme se přesunuli do Spojených arabských emirátů, kde jsme trénovali v poušti,“ řekl Spurný z týmu multirobotických systémů ČVUT. Dodal, že před samotnými testy v terénu pracovali na svých dronech celé dva roky.

Za úspěch však český tým spolupracující i s americkými kolegy vděčí také takzvanému multirobotickému přístupu, který podle Spurného čeští vědci použili jako jediní z celkových 31 týmů z univerzit po celém světě. Jejich drony, které létají samostatně s využitím počítačových senzorů, spolu totiž spolupracovaly a zastávaly dílčí úlohy, čímž se jim podařilo splnit zadané úlohy rychleji a účinněji.

Přístup se osvědčil zejména v disciplíně, v níž musely autonomní helikoptéry ve spolupráci s pozemními roboty postavit zeď z náhodně rozmístěných kostek. „Rozdělili jsme jednotlivé úkoly pro drony a pozemní roboty, kde například jeden dron skenoval arénu a hledal místo, kde jsou kostky (…) a potom tu informaci předal pozemnímu robotu, který ji nemusel hledat, ale jel na předem danou pozici,“ sdělil Spurný.

Čeští vědci dnešním umístěním navázali na úspěch před třemi roky, kdy v Abú Zabí získali kompletní sbírku medailí. Soutěž, jejímž cílem je podle Spurného posunout možnosti využití robotiky v každodenních situacích, se přitom loni a předloni nekonala a v budoucnu by se měla zřejmě pořádat každé dva roky.

“Je to světový úspěch – nedovedu si představit, že by nebyl v národní expozici České republiky na EXPO 2020 v Dubaji. Před týdnem se v Abú Dhabí předvedly formule ČVUT, dnes drony… mám pocit, že naše EXPO v SAE už začalo,” prohlásil podle vyjádření ČVUT Jiří František Potužník, generální komisař české účasti na světové výstavě Expo 2020 v Dubaji, která odstartuje v říjnu.

 

Zdroj : ČTK

​Cestování do Prahy mají podle premiéra zlepšit delší vlaky a nástupiště

[quote]Cestování příměstskými vlaky v okolí Prahy by mělo usnadnit prodloužení souprav a nástupišť. Zvýší se tím kapacita přepravy, řekl po dnešní cestě vlakem z Prahy do Benešova premiér Andrej Babiš. Podle ministra průmyslu a dopravy Karla Havlíčka, který premiéra při návštěvě středních Čech doprovází, jde o střednědobý plán.[/quote]

Do Prahy denně dojíždějí desítky tisíc lidí například z Říčan, Kralup nad Vltavou, ale taky z Lysé nad Labem nebo Milovic. Tam, kde je to možné, jezdí ve špičkách zdvojené soupravy. Zahuštění dopravy však pomalu naráží na kapacitu infrastruktury. „To řešení je, že prodloužíme nádraží a že budeme dělat delší vlaky,“ uvedl Andrej Babiš.

Podle Karla Havlíčka jezdí nyní příměstskými vlaky v okolí metropole 130 000 pasažérů, což je třetina všech příměstských pasažérů v celé republice. Dalších 100 000 lidí jezdí autobusy a 300 000 auty.

V krátké době by se počet cestujících ve vlacích mohl zvednout na 160 000 díky převedení souprav z Moravskoslezského kraje nebo pořízení repasovaných patrových vlaků. To je podle Karla Havlíčka rychlé řešení, tím elegantnějším je nákup delších souprav, který se ale neobejde bez prodloužení nástupišť na 200 až 220 metrů. Dnes splňují tyto parametry jen pražské hlavní nádraží a Masarykovo nádraží v Praze. Je proto potřeba domluvit se se Správou železnic a podobně jako v ostatních evropských městech prodlužovat nástupiště, uvedl Karel Havlíček.

Upozornil na to, že pořízení delších souprav není jednoduché, protože nákup nových vlaků je dnes v Evropě otázkou čtyř až pěti let. „Nicméně do toho pětiletého horizontu je to realizovatelné,“ dodal ministr.

Andrej Babiš míní, že dopravní infrastruktura a dostupnost dopravy je hlavním problémem Středočeského kraje. Nynější systém, kdy regionální dopravu po železnici zabezpečují kraje, považuje za nenormální a velice složitý, podle něj by to měl dělat stát.

České dráhy loni přepravily přes 182 milionů cestujících, což je meziroční nárůst zhruba o tři miliony. Vedle toho rostly i tzv. přepravní výkony, cestující totiž stále častěji jezdí vlaky na delší vzdálenosti. K růstu počtu cestujících loni přispěly i státní slevy.

 

Zdroj : ČTK

Scania nasazuje v Norsku do provozu plně elektrická nákladní vozidla

[quote]Norský velkoobchodní prodejce ASKO se chystá využívat v rámci svých činností v norském Oslu dvě elektrická nákladní vozidla Scania pro rozvoz zboží. Tento pilotní projekt představuje další milník ve spolupráci mezi společnostmi Scania a ASKO v oblasti elektrifikovaných řešení pro těžkou dopravu.[/quote]

Výsledky provozu hybridních vozidel společnosti Scania využívajících elektrický režim v centrech měst jsou pozitivní, takže dává smysl začít při distribuci zboží ve městech používat plně elektrická nákladní vozidla. Se stávající technologií akumulátorů mohou být elektrická nákladní vozidla provozována jen na kratší vzdálenosti a musí existovat dostupné možnosti pro nabíjení jejich akumulátorů. Při distribuci zboží ve městech lze nabíjení provádět během nakládání nebo vykládání zboží. Dvě nákladní vozidla plánovaná k nasazení do provozu společností ASKO mají akumulátory s kapacitou 165 kWh, které zajišťují dojezd 120 km a jsou nabíjeny prostřednictvím kabelového nabíjení s výkonem 130 kW.

„Z dlouhodobého hlediska bude elektrifikace klíčem k dosažení udržitelného systému dopravy i v případě těžkých vozidel. Na cestě k tomuto cíli je však důležitá neustálá spolupráce v oblasti zákaznického vývoje, která nám umožní zajistit, aby technické řešení nejen fungovalo a elektřina používaná k nabíjení akumulátorů pocházela z obnovitelných zdrojů energie, ale abychom především porozuměli dopadu tohoto řešení na veškeré činnosti zákazníků. Proto nás tento další důležitý projekt se společností ASKO velmi těší,“ říká Karin Rådström, vedoucí prodeje a marketingu ve společnosti Scania.

Společnost Scania plánuje pokračovat v investicích do vývoje řešení elektrifikace a nebude dlouho trvat, než dosáhneme bodu zvratu, kdy se elektrifikace těžké nákladní dopravy stane pro naše zákazníky dobrou investicí. Zatím tam ale ještě nejsme. Tento projekt získal finanční podporu od organizace Enova, což je státní podnik ve vlastnictví ministerstva životního prostředí a klimatu v Norsku.

„Společnost Scania se aktivně podílela na vývoji akumulátorů a vodíkových článků v rámci jak našeho vlastního výzkumu, tak i prostřednictvím partnerství a spolupráce se zákazníky. Jedná se o oblast, u které očekáváme v příštích několika letech výrazný posun vpřed, včetně vylepšení, jež zajistí zefektivnění různých činností v odvětví dopravy při současném zohlednění celkových provozních nákladů pro naše zákazníky,“ říká Rådström.

Práce ve společnosti Scania je jako vždy založena na modulárním přístupu. V plně elektrických nákladních vozidlech nasazených do provozu společností ASKO je spalovací motor v rámci hnacího ústrojí nahrazen elektromotorem, k jehož pohonu slouží dobíjecí akumulátory.

Přístup společnosti Scania k elektrifikaci zahrnuje výzkum a vývoj široké škály řešení. Mezi ně patří různé druhy hybridních elektrických technologií využívajících pohon na biopaliva i plně elektrická nákladní vozidla a autobusy. Společnost Scania se také zaměřuje na elektrická vozidla, která lze nabíjet různými způsoby – od nabíjení typu plug-in přes nabíjení pomocí pantografu u stojícího vozidla nebo i jedoucího vozidla prostřednictvím elektrifikovaných silnic až po nabíjení s využitím vodíkových palivových článků.

FAKTA O NÁKLADNÍM VOZIDLE:

• Max. technická hmotnost vozidla: 27 tun
• Konfigurace: 6×2*4
• Hnací ústrojí: elektromotor s výkonem 290 kW / trvalý výkon 245 kW, dvoustupňová převodovka, maximální točivý moment 2200 Nm
• Úložiště energie: Li-ion akumulátory s kapacitou 165 kWh
• Nabíjení: max. výkon 150 kW DC (CCS)
• Dojezd: 120 km
• Elektrický pomocný pohon: 15 kW

 

Zdroj : Scania

Přístav Hamburg přeložil v roce 2019 více zámořského zboží a zaznamenal dvojciferný nárůst v přepravách po železnici s vnitrozemím

[quote]

Překlad zámořského zboží dosáhl v roce 2019 136,6 mil. tun (+1,1 %). Překlad   kontejnerů 9,3 mil. TEU znamená nárůst +6,1%. Rekordní výsledek zaznamenaly v loňském roce přepravy 2,7 mil.TEU po železnici, což je nárůst +10,7%.

Německý největší universální přístav vykázal v roce 2019 s 136,6 mil,tun přeloženého zámořského zboží (+1,1%) dobrý výsledek. Hamburg tímto velmi dobře obstál i přes oslabující světový obchod a existující obchodní sankce v těžkém konkurenčním prostředí.

[/quote]

V přepravách kontejnerů do vnitrozemí zaznamenal přístav Hamburg především dvojciferného nárůstu u železničních přeprav, příznivých pro životní prostředí. Po kolejích bylo v roce 2019 mezi terminály hamburského přístavu a vnitrozemskými terminály přepraveno 2,7 mil.TEU. To představuje nárůst 10,4% a nový rekordní výsledek přístavní dráhy. Po její síti projelo v loňském roce 62.000 nákladních vlaků s 1,7 mil. nákladních vagonů. Přepraveno bylo celkem 48,2 mil. tun zboží (+3%).

Pro kontinentální přepravy po železnici, silnici čí říčních vodních cestách bylo v roce 2019 přeloženo celkem 5,8 mil.TEU (+7,8%) a 97,5 mil.tun (+0,8 %) zboží. Podíl železnice na těchto přepravách představoval v segmentu kontejnerových přeprav 46,3% a z pohledu přepravené tonáže 49,4%. Podíl přeprav po silnici činil 41,4% a říčními loděmi 9,2%.

„S dosaženými rekordními výsledky buduje Hamburk nadále svoji pozici vedoucího evropského železničního přístavu a přispívá převodem přeprav zboží na koleje a říční lodě k odlehčení silniční nákladní dopravy“ říká Ingo Egloff, člen představenstva Hafen Hamburg Marketing. Tato silná pozice je umožněna z velké části i více jak 100 liniovými servisy, které spojují Hamburk celosvětově s více jak 1.000 námořními přístavy. „Vedle čtyř nových transatlantických servisů, které přinesly silný nárůst kontejnerových přeprav s USA a Mexikem, přispěly k růstu objemu překladu i jeden nový asijský a jeden indický kontejnerový jakož i dva další konvenční servisy“, vysvětluje Axel Mattern, kolega Ingo Egloffa z představenstva HHM.

V námořních kontejnerových přepravách s Čínou, nejdůležitějším obchodním partnerem, bylo v roce 2019 přeloženo 2,6 mil.TEU (+1,7%). „Následky epidemie koronaviru na mezinárodní obchod s Čínou se nedá v současné době ještě přesně určit. Jistě ale délka omezení, zasahující čínské hospodářství, negativně ovlivní budoucí přeložená množství“, komentuje situaci Axel Mattern. S úbytky zboží musíme počítat také při železničních přepravách mezi Hamburkem a Čínou. Jako doplněk k námořnímu spojení s Čínou nabízí Hamburk v současné době více jak 200 železničních spojení týdně po nové hedvábné stezce. S celkovým množstvím přeložených kontejnerů na námořní i železniční cestě je Hamburk jednoznačně nejvýznamnějším současným evropským hubem pro čínské zboží.

 

Dobře také probíhá úprava plavební dráhy na Labi, která zlepší plavební podmínky i pro největší kontejnerové lodě. Tyto úpravy umožní rejdařům nejen snadnější naplutí přístavu, ale umožní i jejich vyšší vytížení. „Hlubší ponor a lepší situace při míjení lodí na Labi umožní lepší využití kapacity lodí“ vysvětluje Axel Mattern. Velké kontejnerové lodě nebo lodě pro hromadné substráty mohou naložit až o 18.000 tun více nákladu. Do hamburského přístavu připluly v roce 2019 celkem 684 velké kontejnerové lodě (Ultra-Large Container Ships – ULCS). V kategorii největších kontejnerových lodí s kapacitou nad 18.000 TEU naplulo přístav 165 lodí. Znamená to meziroční nárůst +10% a zdůrazňuje to důležitost uprav plavební dráhy. Přístavní terminály jsou již dnes schopny odbavit mega lodě s kapacitou více jak 21.000 TEU a připravují se i na větší. V květnu tohoto roku je v Hamburku očekávána loď „HHM Algeciras“ s kapacitou 24.000 TEU.

 

Pro rok 2020 předpokládá marketingová organizace přístavu Hamburk stabilní vývoj překladu kontejnerů a mírný nárůst překladu hromadného zboží.

 

Zdroj: HHM

Ministerstvo dopravy vybere čtyři nové náměstky do konce března

Ministerstvo dopravy vybere čtyři náměstky pro nově sestavené sekce nejpozději do konce března. Výběrová řízení vyhlásí během tohoto týdne, náměstky budou vybírat speciální komise. Na dotaz ČTK to dnes řekl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Ministerstvo dopravy změní od března svou organizační strukturu, nově bude mít pět produktově zaměřených sekcí. Změny v pondělí schválila vláda.

S novou organizační strukturou bylo vedení resortu dopravy seznámeno podle Havlíčka už dříve, není proto nutné s vyhlášením soutěží čekat. Na každou sekci bude zvlášť ustavená komise, která bude náměstka vybírat. „Budou to lidé, kteří tomu danému úseku maximálně rozumí, tedy odborníci,“ podotkl Havlíček.

Připomněl, že do soutěží se budou moci přihlásit i stávající náměstci. Zúčastnit se tak může i současný první náměstek Tomáš Čoček, kterého v minulých týdnech vyzval k rezignaci premiér Andrej Babiš (ANO) kvůli kontroverzní zakázce k dálničním známkám. Dalšími náměstky jsou v současnosti Ladislav Němec a Jakub Kopřiva. Dosud bylo na ministerstvu šest sekcí včetně úseku státního tajemníka. Dvě pozice náměstků byly neobsazeny.

Reorganizaci Havlíček ohlásil po svém nástupu do funkce ministra dopravy v závěru ledna. Úseky budou rozděleny podle produktového zaměření. Podle něj se tento systém osvědčil na ministerstvu průmyslu a obchodu, které vede současně s resortem dopravy. Nové úseky tak budou rozděleny na sekci pro ekonomiku a infrastrukturu, dále na úsek silniční a veřejné dopravy, třetí bude úsek drážní, vodní a letecké dopravy a zachován bude ze současné struktury úsek legislativní a právní. U všech sekcí bude vyhlášeno výběrové řízení na náměstka. Pátým úsekem je sekce státního tajemníka, kterým je Martin Vavřina, na jehož pozici soutěž vyhlášena nebude.

 

Zdroj : ČTK

Češi prostonali kvůli pracovním úrazům nejvíce dní od roku 2014

30120093 - work accident

[quote]Češi loni prostonali kvůli pracovním úrazům 1,3 milionu dní, což je nejvíce od roku 2014. Meziročně se počet prostonaných dní kvůli pracovním úrazům zvýšil o 133 tisíc. Meziročně také vrostla průměrná doba trvání neschopenky kvůli úrazům a nemocem, a to z 39 na 42,7 dní. Vyplývá to z nejnovějších dat Českého statistického úřadu za první pololetí roku 2019.[/quote]

 

Nejvíce neschopenek bylo ve zpracovatelském průmyslu

„Skoro půl milionu dní strávili na neschopence zaměstnanci ve zpracovatelském průmyslu, který si drží prvenství v počtu pracovních úrazů. Dva z pěti úrazů se stanou lidem právě v tomto odvětví, celkem šlo o 9,5 tisíce případů,“ říká Ondřej Švadlenka ze společnosti Ardon Safety, která se zabývá analýzou rizik v pracovním prostředí a prevencí. „Nejčastěji k úrazům dochází v kovovýrobě a rizikové je i strojírenství či chemický průmysl. Vysoce závažné úrazy se stávají během manipulace s tlakovými nádobami, s tepelnými výměníky a často také při opravách či údržbě. Častou příčinou je lehkomyslnost zaměstnanců a rutinérství,“ poznamenává Švadlenka.

 

Nejdéle v průměru stonají zemědělci, lesníci a zedníci

Jak ukazují statistiky, bezmála o čtyři dny se meziročně se zvýšila i průměrná doba trvání neschopenky, která se vyšplhala na 42,7 dní. „Nejdelší dobu na neschopence stráví pracovníci v oborech zemědělství, lesnictví a stavebnictví, tedy v odvětvích, která souvisejí se sezónní výrobou, nebo jsou vysoce riziková. Tyto obory se dlouhodobě drží na prvních příčkách v počtu pracovních úrazů. Zatímco na stavbách je nebezpečná hlavně práce ve výškách, lesníky ohrožuje nedostatečná ochrana při práci, například absence obličejového štítu při řezání stromů a podobně. Samozřejmě fatální úrazy způsobují pády stromů na člověka,“ uzavírá analytik bezpečnostních rizik Ondřej Švadlenka ze společnosti Ardon Safety.

 

Zdroj : Ardon Safety

Letiště Praha má ode dneška speciální brány pro přílety z Itálie

[quote]Letiště Praha ode dneška vyhradilo speciální brány pro přílety z Itálie, kde v posledních dnech zaznamenali vysoký nárůst počtu nakažených novým koronavirem. Platí v nich zvýšená hygienická opatření a cílený screening, kdy si má personál všímat cestujících s příznaky respiračního onemocnění a odkazovat je na lékařskou službu. Letiště o tom informovalo na twitteru.[/quote]

Opatření platí od půlnoci na dnešek. První letadlo z Itálie má do Prahy přiletět dnes v 11:00 z Říma, následovat bude dalších sedm letů především z Milána.

Letiště Praha je v souvislosti s šířením nákazy podle pondělních informací mluvčího Romana Pacvoně v úzkém kontaktu se zdravotnickými a hygienickými úřady a postupuje podle jejich pokynů. Pro brány, které jsou využívány pro přílety z Itálie, jsou už od víkendu nastaveny přísnější hygienické postupy, prostory se například častěji dezinfikují.

Itálie patří dlouhodobě k nejvyhledávanějším destinacím, loni bylo podle statistik Letiště Praha na těchto linkách v Praze odbaveno více než 1,46 milionu cestujících. Itálie tak byla druhou nejvytíženější zemi po Velké Británii.

 

Zdroj : ČTK

Pokuty za dopravní přestupky by mohly vzrůst až na 75.000 Kč

[quote]Až na 75.000 korun by se podle návrhu novely zákona o silničním provozu mohla zvýšit horní hranice pokut za dopravní přestupky. Nejvyšší pokuty by motoristé platili za řízení pod vlivem alkoholu nebo bez řidičského oprávnění. Dopravní policie chce rovněž zpřísnit sankce za používání mobilního telefonu při řízení. Dnešní Mladé frontě Dnes to řekl ředitel dopravní policie Jiří Zlý. Novelu zákona by měl brzy projednat Parlament. Současná maximální výše pokuty je 50.000 korun.[/quote]

Návrh na výrazné zvýšení pokut hájí Zlý tím, že jejich výše se nezměnila řadu let. „Tržní síla občanů roste. A ekonomický vývoj jde ruku v ruce se zvyšováním sankcí,“ řekl deníku.

Přísnější postih by se týkal například telefonování za jízdy. V současnosti za tento prohřešek hrozí na místě pokuta do 1000 korun a dva trestné body. Podle novely zákona by se sazba zvedla na jednotných 2500 korun a čtyři body.

Dopravní policie podle Zlého také jedná o možnosti umístit na mýtné brány na dálnicích radary pro úsekové měření rychlosti. V případě schválení novely zákona by chtěla policie na mýtné brány instalovat i zařízení, které by měřilo bezpečnou vzdálenost mezi vozidly. Ta by podle zákona měla být alespoň 50 metrů.

Dopravní policisté zaznamenali o loňských letních prázdninách více než 5000 řidičů, kteří za jízdy telefonovali. Proti loňským letním měsícům narostl jejich počet o zhruba 1500. Policie jim udělila pokuty za 2,4 milionu korun.

Na silnicích v Česku loni při nehodách zemřelo 547 lidí, o 18 méně než v roce 2018. Byl to třetí nejnižší počet obětí od roku 1961.

 

Zdroj : ČTK

Jak udržet stabilní ceny připojištění zásilek oproti pravidelnému navyšování

[quote]Začátek roku přinesl krom každoročního zvyšování cen přepravy také zdražení cen za připojištění zásilek. Díky dlouhodobému partnerství s německou pojišťovnou Aktiv Assekuranz Makler GmbH si však GO! Express & Logistics uchovává i nadále stabilní ceny pojištění zásilek.[/quote]

 

Spolupráce se zahraničním německým partnerem umožňuje klientům GO! Express & Logistics klientům čerpat exklusivní podmínky pojištění i na českém trhu.

 

Aktiv Assekuranz Makler GmbH je součástí DROEGE Holding GmbH, který díky svému působení na trhu od roku 1847, disponuje know-how velkého pojišťovacího makléře především v dopravním a logistickém průmyslu.

 

Přeprava s GO! Express & Logistics je bezpečná a spolehlivá. Nicméně, jako každá jiná, s sebou může přinášet možná rizika. Všechny naše zásilky jsou automaticky pojištěny dle mezinárodní úmluvy CMR. Toto pojištění je však omezeno na cca 10 € / kg v silniční a 20 € / kg v letecké dopravě. Pro případy, kdy převážíte zboží vyšší hodnoty, nabízíme nadstandardní pojištění vašich zásilek GO! AllRisk.

 

Zdroj : GO!

Historické tramvaje T2 vyjedou v březnu na pražské koleje

[quote]Na tzv. nostalgické lince v Praze budou jezdit historické tramvaje T2. Veřejnost se jimi bude moci svézt poprvé 7. března, vozy se do provozu pražské MHD vrací po 56 letech. Novinářům to dnes řekl člen představenstva pražského dopravního podniku (DPP) Jan Šurovský. Motiv tramvají bude i na reklamních předmětech dopravního podniku.[/quote]

Dva vozy T2, které dostaly evidenční čísla 6003 a 6004, budou jezdit z Královky přes historické centrum na Zvonařku. Poprvé vyjedou v prvním březnovém víkendu, mimořádně však na lince 2. Ještě předtím budou moci zájemci tramvaje vidět v sobotu 22. února, kdy budou od 9:00 hodin do 12:30 vystaveny na nádvoří vozovny Střešovice.

„Nápad vrátit tramvaje T2 zpět do pražské MHD přišel ještě předtím, než poslední vůz Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou v listopadu 2018 definitivně vyřadil z provozu. Realizace tohoto projektu se tak povedla v poměrně krátkém čase,“ řekl Šurovský.

Dvě tramvaje T2 byly vyrobeny ve vagónce Tatra Smíchov pro Ostravu. Poté je odkoupil Dopravní podnik v Liberci, kde jezdily 22 let. Na konci roku 2018 je koupil pražský Dopravní podnik. V předchozích dvou měsících je zprovoznili technici DPP a pracovníci ostravské společnosti Ekova Electric. Vozům byl vrácen původní vzhled a nově byly vybaveny bezkontaktními terminály na nákup jízdenek.

Dopravní podnik v Praze také připravuje sérii reklamních předmětů s motivem tramvají T2. K dispozici budou v Muzeu MHD a na e-shopu DPP od března, uvedla tisková mluvčí Dopravního podniku Aneta Řehková.

V Praze jezdily vozy T2 jen při testování, a to od roku 1955. Poslední jízda na pražských kolejích se uskutečnila v listopadu 1964. Tramvaje T2 byly od počátku koncipovány pro jiná československá města. Byly vyvinuty v letech 1951 až 1956 a sériově vyráběny v letech 1957 až 1962. Celkem bylo vyrobeno 771 vozidel, která jezdila v Československu a Sovětském svazu.

Nostalgická linka je v provozu od března 2017. Historické vozy jezdí v úseku Královka – Malovanka – Pražský hrad – Královský letohrádek – Malostranská – Malostranské náměstí – Újezd – Národní divadlo – Národní třída – Karlovo náměstí – I. P. Pavlova – Vinohrady – Zvonařka. Linka je nyní obsluhována historickými vozy tramvají typu T3.

 

Zdroj : ČTK

Logistický kalendář