Pardubická městská hromadná doprava se rozšířila o deset parciálních trolejbusů, které mohou díky baterii jezdit mimo trolejovou síť. Město je plné uzavírek, nové vozy vypomohou na objízdných trasách. Stály 174 milionů korun. ČTK to řekl ředitel dopravního podniku Tomáš Pelikán.

„Jejich nasazení do ostrého provozu bylo z důvodu velkého množství výluk a objížděk během prázdninových měsíců rychlé. Parciální trolejbusy mohou obsloužit i úseky, kde nejsou troleje,“ řekl Pelikán.

Nové trolejbusy mohou ujet na baterii minimálně 12 kilometrů, předchozí nakoupená vozidla mají dojezd deset kilometrů. Trolejbusy mají tepelné čerpadlo, dopravní podnik na nich otestuje tuto technologii, která zajišťuje vytápění a chlazení. Měly by být úspornější.

„Mezi další výhody patří v těchto letních měsících klimatizace nejen kabiny pro řidiče, ale i salonu pro cestující. Ti si určitě také všimli, že jsme začali používat čísla linek na druhé straně vozidla, ne jen tam, kde jsou dveře. Když cestující přestupují například na Masarykově náměstí, aby viděli čísla linek na druhé straně zastávek,“ řekl Pelikán.

S novou dodávkou má dopravní podnik dohromady 14 trolejbusů s baterií, dalších osm si objednal na příští rok. Víc jich asi pořizovat nebude. „To je asi limit pro účelné využití parciálních trolejbusů. Baterie není levná a jednoduchá technologie, má to provozní limity v případě, že se vozy používají hlavně při nahodilých situacích, kdy vypadne síť nebo spadnou dráty,“ řekl Pelikán.

Podnik provozuje také naftové autobusy a běžné trolejbusy. Každý vůz má jméno, starší se jmenují po vítězích Velké pardubické, když došla jména koňských šampionů, podnik přešel na souhvězdí sluneční soustavy. Za parciální trolejbusy podnik zaplatí 174 milionů korun. „Těchto deset vozidel máme přihlášeno do dotačních projektů, za týden budeme podávat žádost o dotaci,“ řekl Pelikán.

Zdroj: ČTK