Pardubice od června zahajují službu Senior taxi. Je určená lidem nad 70 let a držitelům průkazů ZTP a ZTP/P. Podmínkou je trvalé bydliště v katastru města. ČTK to řekl náměstek primátora Jakub Rychtecký.

„Podle našich odhadů by tuto službu mohlo potenciálně využívat až 18.000 seniorů a lidí s handicapem. Projektem nechceme v žádném případě suplovat MHD, ale rozšiřujeme nabídku služeb pro lidi, kteří to budou potřebovat,“ řekl Rychtecký.

Koncesi získala společnost Dicont Trade, která má taxi vozy se značkou Vi3. Klienty budou vozit dva nové automobily Škoda Octavia kombi. Vozidla budou mít nápis Senior taxi Pardubice se znakem města. Objednávky mohou činit lidé nonstop, vozy je přepraví v době od 6:00 do 24:00. Službu mohou využít čtyřikrát měsíčně.

„Senior taxi bude sloužit lidem v případě, že se budou potřebovat dopravit k lékaři, na úřad, pobočku pošty, hřbitov, ale i třeba za kulturou do Východočeského divadla nebo na koncert Komorní filharmonie Pardubice. Veškeré cesty však musí být v katastrálním území Pardubic,“ řekl Rychtecký.

Taxislužba cesty zaznamená prostřednictvím on-line systému, aby město mohlo službu průběžně kontrolovat. Měsíčně doplatí dopravní společnosti zbylou částku, a to maximálně do částky 83.330 korun. Nevyčerpaný limit se převede do dalšího měsíce. Ročně město službu podpoří milionem korun. Koncesi firma získala na rok s možností opce na dva roky. Jedna cesta klienta přijde na 25 korun.

„Většina seniorů si normální taxi ze svého důchodu nebo s ohledem na zdravotní stav standardně dovolit nemůže. Řada seniorů a handicapovaných navíc potřebuje s převozem pomoci, jedna osoba doprovázející klienta proto bude mít jízdu zdarma, taxíky budou schopné nabrat i mechanický vozík,“ vysvětlil Rychtecký.

Zdroj: ČTK

DPP