DPP

Netradiční závody dronů, které se budou až stokilometrovou rychlostí proplétat mezi překážkami, připravila na víkend Plzeň do historické budovy v areálu pivovaru. Soutěžit se bude v takzvaném FPV létání s drony (first person view), kdy závodníci soutěží s brýlemi, v nichž vidí projekci z kamery umístěné na dronu. Do Plzně se sjede více než 20 špičkových pilotů závodních dronů z celého Česka, na něž čeká unikátní překážková dráha. Závody si navíc bude moci užít kterýkoliv příznivec dronů, protože závody budou přenášeny on-line, informovala dnes ČTK mluvčí magistrátu Eva Barborková.

Závody se uskuteční 30. dubna v novém pivovaru Proud, který je součástí Plzeňského Prazdroje. Sídlí v historické budově původní elektrocentrály z roku 1907. Výroba elektrické energie se postupem času utlumovala a v roce 1995 definitivně skončila. „Krásná budova dostala nový účel v roce 2019, kdy započala její rekonstrukce a přerod v moderní experimentální pivovar. O rok později jsme zde uvařili první pivo a dnes připravujeme nejrůznější pivní speciály, experimentujeme s netradičními surovinami nebo třeba dozráváním piva v sudech po whisky,“ řekl ředitel pivovaru Proud Michal Škoda.

Diváci se mohou těšit na složitou závodní dráhu, která podle organizátorů dá i zkušeným pilotům zabrat. „FPV závody jsou charakteristické tím, že pilot vidí v nasazených brýlích obraz, který je přenášen přímo z dronu, a musí tak mít skvělý postřeh a rychle reagovat. Pro špičkové piloty Rotoramy je to výzva, protože v pivovaru opravdu ještě nezávodili. Budou létat uvnitř historické budovy, skrze překážky vytvořené třeba i ze sudů od piva, a to v rychlosti, která dosahuje přes 100 kilometrů v hodině,“ popsal za organizátory Tomáš Cholinský z městské organizace Správa informačních technologií (SIT) města Plzně. Diváci budou moci na internetu sledovat komentovaný přímý přenos ze závodů a kromě závodní dráhy uvidí také pohled přímo z pilotových brýlí.

Podle ředitele SIT Luďka Šantory získávají FPV závody mezi veřejností na popularitě. „Obliba určitě roste napříč Českou republikou, je to zřejmě i tím, že jde o koníček v amatérské rovině finančně dostupný, nevšední a zajímavý. Poměrně širokou FPV komunitu máme i tady v Plzni, navíc jsme jako západočeská metropole otevřeli úplně první městskou FPV arénu v tuzemsku. A FPV závodění není jen výsadou dospělých, například u nás v Centru robotiky začínají létat s drony v rámci kroužků děti už od šesti let,“ řekl Šantora.

Přenos závodů z pivovaru odstartuje v sobotu 30. dubna od 14:00.