Při leteckých neštěstích zahynulo v roce 2021 celosvětově bezmála 170 lidí. Jedná se o výrazný pokles oproti předchozím letům, který způsobilo především celkové omezení letecké dopravy v důsledku pandemie covidu-19. Ve své předběžné zprávě o tom informovalo hamburské středisko pro vyhodnocování údajů leteckých nehod JACDEC.

„Za současného stavu máme 168 úmrtí za rok 2021, což je téměř o polovinu méně než v roce 2020 a dokonce je to o 505 méně než průměr posledních 25 let,“ citovala agentura DPA Jana-Arweda Richtera z JACDEC.

Podle analýzy střediska pro letecký časopis Aero International bylo při leteckých nehodách na celém světě zničeno nebo nenávratně poškozeno 30 civilních letadel. Odborníci napočítali celkem 671 nehod a incidentů po celém světě, z nichž mnohé připadají na menší vrtulová letadla, zkušební lety nebo stroje určené k přepravě nákladu.

Ve Spojených státech se odehrály čtyři velké nehody, při nichž však nezemřel žádný člověk.

Jako nejhorší nehodu v roce 2021 uvádí JACDEC havárii Boeingu 737-500 u Indonésie, při níž 9. ledna zahynulo 62 lidí. Její příčina se stále vyšetřuje.

Podle Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) bylo v roce 2021 celosvětově přepraveno 2,3 miliardy cestujících. IATA odhaduje, že v důsledku poklesu letecké přepravy v souvislosti s pandemií přijde odvětví za celý loňský rok až o 51,8 miliardy dolarů (1,14 bilionu Kč). Pro rok 2022 očekává sdružení nárůst na 3,4 miliardy pasažérů, což by bylo přibližně stejně jako v roce 2014. V roce před pandemií činil počet letecky přepravených cestujících 4,5 miliardy.

Středisko pro letecké nehody JACDEC eviduje a analyzuje nehody a vážné incidenty v civilním letectví již přibližně tři desetiletí. Zaznamenávají se přitom všechna letadla s hmotností vyšší než 5,7 tuny, nebo s více než 19 sedadly.

 

Zdroj : ČTK