DPP
Pohonné hmoty v Česku osmý týden zlevňují. Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 klesla proti minulé středě o 25 haléřů na 31,70 koruny za litr. Nafta zlevnila o 31 haléřů na 32,23 Kč/l. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny sleduje. Loni byly na začátku roku pohonné hmoty lacinější, benzin zhruba o korunu a nafta o více než dvě koruny.

Nafta je dražší než benzin od začátku loňského listopadu, předtím tomu tak bylo naposledy v březnu 2015. Za podobné ceny jako nyní se pohonné hmoty prodávaly loni v květnu. Podle analytiků budou ceny benzin a nafta klesat i nadále. „V dalším týdnu budou pohonné hmoty v ČR dále zlevňovat, i když pomalejším tempem než v uplynulých sedmi dnech. Ceny jak benzinu, tak nafty poklesnou o dalších 15 až 20 haléřů na litr,“ uvedl hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

Důvodem je podle něj pokles cen ropy na světových trzích, způsobený nyní zejména obavou z letošního citelného zpomalení americké a potažmo světové ekonomiky. „Takové zpomalení by trvaleji oslabilo poptávku po ropě a působilo tudíž ve směru jejího dalšího zlevňování. Barel ropy Brent se přitom v posledním loňském čtvrtletí propadl až o 40 procent. Na začátku října se prodával za více než 86 dolarů, během Vánoc za ceny kolem 50 dolarů,“ dodal Kovanda.

Podle analytika Finlordu Borise Tomčiaka zaznamenala cena ropy největší kvartální pokles od roku 2014. „Důvodem je přebytek komodity na trhu, jelikož se významně zvýšila produkce kolem Perského zálivu, v Rusku a zejména v USA. Kartel OPEC (Organizace zemí vyvážejících ropu) se už před několika týdny domluvil spolu s Ruskem a dalšími nečlenskými zeměmi na opětovném snížení produkce o 1,2 milionu barelů ropy denně. To by mělo stačit na stabilizaci trhu a odstranění přebytku,“ míní Tomčiak.

Hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček připomněl, že na začátku letošního roku přišel kartel OPEC o Katar, který z organizace vystoupil. „Katar se chce dle oficiálních informací soustředit na vývoz zemního plynu. Nicméně není žádným tajemstvím, že mezi Katarem a Saúdskou Arábií, která je dominantní zemí kartelu OPEC, panují dlouhodobé konflikty,“ uvedl.

Podotkl, že Saúdská Arábie dokonce obvinila Katar z podpory terorismu. „Přestože Katar tvořil jen zanedbatelnou část celkové produkce ropy v rámci členských zemí OPEC, jeho odchod není pro kartel dobrým signálem. Síla Organizace zemí vyvážejících ropu postupně klesá, což zřejmě povede k užší spolupráci s Ruskem,“ dodal.

Nejdražší paliva z celého Česka zůstávají nadále v Praze, kde za benzin řidiči zaplatí v průměru 32,84 koruny za litr a za naftu 33,09 koruny za litr. V žádném jiném kraji nestojí litr dieselu více než 33 korun. Naopak nejlevněji vyjdou pohonné hmoty v Jihočeském kraji. Tamní čerpací stanice prodávají benzin v průměru za 31 Kč za litr. Naftu tam lze pořídit za 31,50 Kč.

Zdroj : ČTK