DPP

[quote]Odborná realitní konference Prague Property Forum 2019, kterou pořádaly v úterý 4. června společnosti Property Forum a RICS v pražském Cubex Centru, se v letošním roce věnovala třem tématům: komerčním nemovitostem z pohledu uživatelů (chytrým budovám a novým způsobům práce), novým technologiím (digitalizaci a automatizaci realitních služeb) a hodnocení trhu realitních investic v ČR a CEE.  [/quote]

 

Právě diskuse o realitních investicích, které se účastnili zástupci předních zahraničních
a českých investičních a developerských firem, patřila k nejsledovanějším. Jednotliví mluvčí hodnotili především cenovou hladinu pražského a středoevropského realitního trhu, aktuální tržní sentiment, výnosové míry a investiční rizika.

 

Tomáš Pícha, ředitel pro realitní investice pro region CEE ve společnosti Invesco, současný trh hodnotí: „Investoři ve střední Evropě nikdy nekupovali nemovitosti s nižší výnosovou mírou. Přistupují na výnosy ve výši 4 % – 5 % a někdy jsou ochotní jít i níž. Podle mého názoru může tato situace přetrvávat delší dobu. Navíc množství investičního kapitálu, který je v současné době k dispozici, a nedostatek investičních nemovitostí, nahrává další kompresi výnosových měr, a tedy zvyšování cen nemovitostí.

 

Andy Thompson, ředitel investičního oddělení v České republice a na Slovensku v poradenské firmě Colliers International, upozornil na rostoucí aktivitu asijských investorů ve střední Evropě. „Působení asijských investorů v regionu CEE je dlouhodobé. Jsou velmi konkurenceschopní, jak dokazují nedávné akvizice Waltrovky, Rustonky a Florenc Office Center KPMG. Vyhledávají transakce o velkých objemech, což ale není v našem regionu úplně jednoduché, snad s výjimkou Polska, kde je více možností kupovat větší budovy.

 

V posledních dvou letech sledujeme zvýšenou aktivitu tuzemského kapitálu, který úspěšně konkuruje zavedeným zahraničním investičním fondům.

 

Tomáš Jandík, člen představenstva v REICO IS ČS, která spravuje největší český podílový fond, ČS nemovitostní fond, uvádí: „Tuzemský kapitál, který plyne do realit, v posledních letech výrazně posílil a je třeba rozlišovat mezi privátními investičními společnostmi, fondy kvalifikovaných investorů a otevřenými retailovými fondy. Jejich investiční strategie se může výrazně lišit. Specifikum otevřených fondů, do kterých dnes plyne hodně peněz, je, že by měly být schopné nakoupené nemovitosti v případě potřeby rychle prodat bez ztráty na hodnotě. A právě nalézt likvidní aktiva, která nesou rozumný výnos, je v České republice stále složitější. Podle mého názoru má dnes každý otevřený fond volbu, zda se koncentrovat na méně likvidní aktiva v České republice, nebo expandovat do zahraničí. K tomuto kroku jsme v ČS nemovitostním fondu přistoupili v roce 2016 expanzí do Polska a dnes máme 16 aktiv v České republice, na Slovensku a v Polsku.“

 

Pavel Streblov, ředitel developmentu komerčních nemovitostí v Penta Real Estate, uzavřel slovy: „Pražský trh je z hlediska developmentu konzervativní, což je výhodné pro investory, protože nabídka je stabilní a předvídatelná. U našich projektů, které jsou
v atraktivních lokalitách širšího centra města, se jako developer potýkáme především se zdlouhavým a náročným schvalovacím procesem. Investovat do rozvoje města v Praze je bohužel mnohem složitější než například ve Varšavě, která je díky tomu dlouhodobě vnímaná jako lídr regionu.

 

Trh realitních investic v České republice a v CEE v Q1 2019

Podle realitní poradenské společnosti Colliers byl příliv investic do nemovitostí, který v prvním čtvrtletí tohoto roku zaznamenala Česká republika, nejsilnější ze všech šesti zemí regionu střední a východní Evropy. Hodnota investic překročila hranici 1 mld. EUR, ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku se jedná o 214% nárůst. Objemy investovaných prostředků se tím zároveň vrací na čtvrtletní hodnoty zaznamenané v letech 2016 a 2017.

 

Objem investic na českém realitním trhu v prvním čtvrtletí dosáhl hodnoty 1,081 mld. EUR. To z hlediska nasazeného kapitálu představuje téměř polovinu celkových 2,3 mld. EUR investovaných do nemovitostí ve všech zemích CEE-6. Celková hodnota investic v regionu byla přitom v prvním čtvrtletí o 21 % nižší než v rekordním prvním kvartále roku 2018.

 

„Světlým momentem vývoje trhu v prvním čtvrtletí je navrácení objemu obchodů v České republice do stejného čtvrtletního tempa, jaké jsme měli možnost vidět v letech 2016 a 2017. Vedlo se kancelářskému segmentu, který zaznamenal investice ve výši 1,25 mld. eur a první kvartál se stal téměř rekordním pro hotely. Do nich proudily investice v hodnotě 459 mil. eur a transakce v tomto segmentu byly uzavřeny v Praze, Ostravě, Krakově, Varšavě
i v Budapešti,“
říká Mark Robinson, specialista výzkumu Colliers International pro region střední a východní Evropy.

 

 „V prvním čtvrtletí přispěl k další kompresi nejvyšších dosahovaných výnosů u kanceláří v Praze na stávající úroveň 4,5 % příliv investic z Koreje,“ doplnil Andy Thompson, ředitel investičního oddělení Colliers International pro Českou republiku a Slovensko.

 

Zdroj : Prague Property Forum