Novým předsedou dozorčí rady pražského dopravního podniku (DPP) se dnes stal náměstek primátora pro dopravu Zdeněk Hřib (Piráti). Ve funkci nahradil bývalého náměstka primátora Adama Scheinherra (Praha Sobě). V uplynulých týdnech složení patnáctičlenné dozorčí rady v pozici valné hromady DPP obměnili pražští radní. DPP je největší městskou firmou v Česku.

Hřib byl v minulém volebním období primátorem, v nově ustavené koalici Pirátů, Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a STAN nyní zastává funkci náměstka primátora pro dopravu. Také v této pozici ve vedení města nahradil Scheinherra, který na dnešním zasedání dozorčí rady na post jejího předsedy rezignoval. Scheinherr a Praha Sobě zamířili po volbách do opozice. Předsedou dozorčí rady bývá obvykle volen radní zodpovědný za dopravu.

Valnou hromadou DPP je rada hlavního města. Současná koalice provedla ve složení dozorčí rady DPP několik změn a složení odpovídá dohodě mezi koaličními partnery. Piráti podle ní obsadili čtyři místa, Spolu tři a STAN jedno. V radě také podle dohody zasedají zástupci obou opozičních stran. Za ANO to je Ondřej Prokop a za Prahu Sobě pak zůstal ve funkci Scheinherr. Posledních pět míst v radě tvoří zástupci zaměstnanců.

Hřib v uplynulých týdnech několikrát zopakoval, že hlavním úkolem dozorčí rady bude připravit otevřená výběrová řízení na členy představenstva podniku. To se má stát kvůli loňské korupční kauze Dozimetr, kdy v dozorčí radě podniku skončili bývalý náměstek primátora Petr Hlubuček a bývalý místostarosta Prahy 9 Marek Doležal. Z dozorčí rady odešel z vlastního rozhodnutí také Michal Zdeněk, jehož rezignace s kauzou přímo nesouvisela.

Dozorčí rada se dnes zabývala výběrovými řízeními ve vedení podniku včetně na generálního ředitele. Hřiba pověřila, aby společně s vedoucím personálního oddělení DPP definoval otázky, které musí dozorčí rada rozhodnout pro další postup. „Předložím samozřejmě dozorčí radě i návrh variantních možností řešení těchto otázek, jako je například složení výběrové komise, organizační zajištění výběru či definice jednotlivých fází procesu,“ uvedl Hřib.

“ V DPP se plánuji zaměřit především na opatření transparentnosti a s tím spojenou úsporu nákladů v oblasti veřejných zakázek, vnitřní provozní úspory DPP při zachování služeb na vysoké úrovni, tak jako tomu bylo dosud,“ napsal dnes Hřib..

Členové dozorčí rady DPP pobírají odměnu, která podle webu DPP činí 29.000 korun měsíčně pro předsedu, 27.000 pro místopředsedu a 25.000 pro řadového člena. Pokud je člen zároveň městským radním nebo jiným pro svou funkci uvolněným zastupitelem, nedostává odměnu žádnou. Hřib dříve řekl, že by rád změnil systém odměňování tak, aby peníze pro členy rady závisely na práci a účasti na jednáních.

Zdroj : ČTK