Zdroj: Freeimages.com
DPP

[quote]Nový projekt Flexiauto, na němž se podílí energetická skupina innogy a skupina Auto Palace, nabízí firmám pronájem a sdílení elektromobilů pro potřeby zaměstnanců. Firmy o tom informovaly ČTK. Zpočátku bude podle nich k dispozici 15 vozidel pro 15 firem, první půlrok rozhodne o dalších investicích. Prvním klientem služby je velkoobchodní řetězec Makro.[/quote]

,,Aby se elektroauto vyplatilo, musí jezdit. Proto našim partnerům nabízíme elektromobil s kompletním vybavením, které umožní využití pro služební i soukromé jízdy dvacet čtyři hodin denně,“ uvedl produktový manažer innogy Energie Pavel Špaček.

Aktuálně je podle firem v nabídce model Volkswagen e-up!, na přání zájemců mohou být poskytnuty modely Renault Zoe nebo BMW i3. Nabíječku instaluje innogy v objektu firmy.

,,Oproti standardní půjčovně nebo carsharingu z ulice nabízíme prémiovou službu. Pronájemce se o nic nestará, vše přebíráme my, ať už se jedná o údržbu nebo nabíjení. Pilotní projekt je určený pro firmy z Prahy,“ dodal Ondřej Prejzek z mezinárodní skupiny AutoBinck, pod kterou v České republice patří prodejny pod značkou Auto Palace.

O nabízení podobných služeb uvažují také další energetické nebo ropné firmy. Například maďarská skupina MOL v květnu uvedla, že zvažuje, že bude v Praze nabízet dopravu sdílenými auty. Na rozdíl od innogy a Auto Palace chce cílit přímo na koncové zákazníky. Rozhodnutí, zda se projekt, který firma letos spustila v Budapešti, do tuzemské metropole rozšíří, má padnout v létě. MOL uvažuje o rozšíření služby do Bratislavy a Záhřebu.

Péter Ratatics, který má v MOL na starosti péči o zákazníky, dříve uvedl, že od začátku roku, kdy společnost v Budapešti službu MOL Limo spustila, se do ní zaregistrovalo 30.000 lidí, 4000 z nich ji reálně využilo. MOL zájemcům nabízí 300 vozidel, třetina z nich jsou elektromobily. Každý den auta v průměru učiní 1800 cest se zákazníky, více než 800 lidí podle firmy využívá službu denně. Cena je 66 forintů (asi 5,2 koruny) za minutu jízdy. Lidé si auta objednávají pomocí aplikace, podobně jako například u služby Uber.

Skupina innogy zajišťuje v ČR dodávky zemního plynu, elektřiny a další služby pro zhruba 1,7 milionu zákazníků. Firma provozuje 65.000 kilometrů distribučních sítí, šest podzemních zásobníků plynu, vyrábí teplo a elektřinu ve 14 provozech a patří mezi největší tuzemské prodejce stlačeného zemního plynu (CNG). Skupina v Česku zaměstnává přes 4000 lidí. V posledních měsících se spekuluje o možném prodeji všech českých aktiv innogy. Důvodem je březnová dohoda na evropské úrovni o rozdělení innogy, kterou uzavřela mateřská firma RWE s konkurentem E.ON.

Auto Palace Group je součástí nizozemské skupiny AutoBinck založené v roce 1907 v Haagu a představuje jednu z nejstarších firem na světě zabývající se obchodem s automobily. Skupina v současnosti působí v osmi zemích Evropy. V rámci Česka a Slovenska je jednou z největších skupin zabývajících se maloobchodním prodejem s ročním prodejem více než 10.000 vozů.

Zdroj: ČTK