Podniky se s druhou vlnou pandemie vypořádaly výrazně lépe než s první. Zatímco tehdy si 80 % firem stěžovalo na znatelné až vysoké ztráty, v současnosti je to jen o něco více než polovina (53 %), jak ukázal nejnovější průzkum Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK). V některých odvětvích, jako je například automobilový průmysl, technologie, stavebnictví nebo logistika, obrat v září a říjnu dokonce převyšuje výsledky z předchozího roku a podniky opět více investují. Klíčová odvětví jako automobilový průmysl zároveň čelí obrovskému problému: mají hodně zakázek, ale chybí jim zaměstnanci. Hlavními viníky jsou podle průzkumu onemocnění covidem a preventivní karantény, trh práce je ovšem stále napjatý. 

„Je třeba udělat vše pro to, aby současný ekonomický růst v klíčových odvětvích nebyl zastaven nedostatkem personálu – ekonomika a stát si to již nemohou dovolit,“ varuje šéf ČNOPK Bernard Bauer na základě výsledků nejnovějšího průzkumu komory. Zatímco v jarním průzkumu si 24 % firem stěžovalo na personální problémy spojené s pandemií, nyní je to již 43 %. Kromě toho čtvrtina společností udává, že nové zaměstnance nachází na trhu práce jen stěží. Podle Českého statistického úřadu se míra nezaměstnanosti v září zvýšila o necelý jeden procentní bod na celkových 2,8 %. To odpovídá skutečnosti, že téměř 70 % společností nechce v příštích šesti měsících propouštět žádné zaměstnance. Téměř pětina by dokonce chtěla přijmout nové.
V porovnání s jarní vlnou není ekonomika v takovém šoku a firmy lépe přizpůsobují provoz coronavirovým opatřením. S ohledem na současná omezení každá druhá společnost nadále trpí znatelnými až vysokými ztrátami, zároveň ale výrazně méně společností (68 %) očekává pokles tržeb, což je téměř o čtvrtinu méně než na jaře (92 %). Polovina společností očekává ztrátuaž 25 %, čtvrtina nepočítá s žádnou ztrátou a 7 % uvádí, že jejich obrat se letos dokonce zvýší.
Za oživením ekonomiky stojí mimo jiné rostoucí poptávka. Ve srovnání s jarními údaji (78 %) čelí v současné době poklesu poptávky méně než polovina společností (48 %). Podle průzkumu každá šestá společnost (17 %) dokázala v září a říjnu meziročně zlepšit své finanční výsledky. Patří sem zejména společnosti z automobilového průmyslu a ze stavebnictví, dále také logistické a technologické firmy, přičemž většina z nich jsou větší nebo velké podniky s mateřskou společností v Německu.
V reakci na aktuální situaci firmy pomalu začínají obnovovat investice. Více než polovina (55 %) především zahraničních investorů v počáteční fázi pandemie zastavila investice, v podzimní vlně obavy opadly. V současnosti udává jen 34 % investorů, že neinvestuje. „Černé scénáře z jara se tak docela nenaplnily, učíme se s pandemií žít, ale návrat do normálu se podle firem vzdaluje,“ říká šéf ČNOPK Bernard Bauer. Šetření ukazuje, že firmy očekávají návrat do normálního stavu nejdříve v roce 2022 (36 %), s návratem v příštím roce počítá 31 % firem. V květnovém průzkumu přitom návrat do normálu v příštím roce očekávala většina podniků.
Zdroj  : ČNOPK