[quote]Společnost Rencar, která se soudí s pražským dopravním podnikem (DPP) o platnost smlouvy na provozování reklamy v MHD, odmítla vyjádření podniku o jeho příjmech za pronájem reklamních ploch Rencaru. Ředitel Rencaru a předseda představenstva české pobočky jeho mateřské firmy JCDecaux Pavel Slabý ČTK v tiskové zprávě sdělil, že firma platila DPP 80 milionů korun ročně, a nikoliv 50 milionů, jak tvrdí podnik. DPP na svém tvrzení trvá, doložil ho vyúčtováním nájemného z roku 2016.[/quote]

Mluvčí DPP Daniel Šabík na konci března ČTK řekl, že podnik v loňském roce utržil 159 milionů korun z pronájmů reklamních ploch, což je trojnásobek oproti částce, kterou získával do roku 2016, kdy vypověděl exkluzivní smlouvu s Rencarem. Od vypovězení smlouvy, kterou Rencar nikdy neuznal, podnik vypisuje tendry na reklamní plochy po částech. DPP vlastní ve firmě Rencar asi třetinu akcií, zbytek patří mezinárodní skupině JCDecaux.

Rencar tvrzení podniku o zvýšení výnosů na trojnásobek označil za lživé. „Je potřeba uvést, že pravidelné roční výnosy DPP od společnosti Rencar se do roku 2016 pohybovaly v částce okolo 80 milionů Kč, přičemž do této částky není započtena hodnota podílu dopravního podniku ve společnosti Rencar. Nyní dosahují výnosy DPP z pronájmu téhož majetku DPP okolo 112 milionů Kč, ale z toho platí asi 13 milionů korun přímo společnost Rencar,“ uvedl Slabý.

Dodal, že rozdíl mezi částkami, které dříve platil Rencar a které DPP dostává nyní, je marginální a že podnik smlouvu v roce 2016 vypověděl proto, aby mohl „umožnit pronájem reklamních ploch předem vybranému subjektu“. Mají to podle něj potvrzovat poznámky v diáři předsedy klubu poslanců ANO Jaroslava Faltýnka, které zveřejnil server Seznam Zprávy. Část s z nich se podle serveru týkala právě vypovězení smlouvy s Rencarem.

Dílčí tendry na pronájmy reklamních ploch po roce 2016 byly podle Rencaru ze strany DPP vypsány v rozporu se smlouvou, jejíž neplatnost soud ještě nepotvrdil, a navíc je provázelo „množství netransparentních kroků“ a dalších podle Rencaru podezřelých okolností.

Dopravní podnik tvrzení Rencaru odmítl a označil je za „šikanózní jednání“ a „šíření lživých informací“. Částky za pronájem reklamních ploch podle DPP dokládá vyúčtování nájemného z roku 2016, které podepsal Slabý. Z vyúčtování, které má ČTK k dispozici, vyplývá, že Rencar na nájemném zaplatil podniku v daném roce asi 48,5 milionu korun. Na dalších asi 27,4 milionu pak Rencar hodnotil služby, které poskytl DPP, jako byla údržba reklamních nosičů a informačních prvků v metru. Podle podniku je nicméně směrodatné to, kolik peněz obdržel na účet.

Spor mezi oběma společnostmi je i o výplatu dividendy. Rencar uvedl, že podniku jakožto akcionáři poslal asi sedm milionů korun jako dividendu, což byl další příjem DPP. Podle vedoucího odboru marketingu podniku Jiřího Voltra ale firma přestala DPP dividendu počínaje rokem 2016 vyplácet.

Rencar označil za nepravdivou také informaci podniku o tom, že trojnásobné výnosy nyní vykazuje pronájmem třetiny reklamních ploch oproti dřívějšku. I za tím si podnik stojí. Generální ředitel DPP Petr Witowski vyzval skupinu JCDecaux, aby se “ zdržela zveřejňování lživých či účelově zkreslených informací a dalších jednání, které poškozují DPP.“ „Pokud tak neučiní, jsme připraveni se bránit všemi dostupnými právními prostředky, abychom ochránili dobré jméno DPP,“ sdělil ČTK Witowski.

Spor o platnost smlouvy z roku 1997 nepravomocně rozhodl předloni Obvodní soud pro Prahu 9 ve prospěch DPP. Po odvolání Rencaru loni Městský soud v Praze věc vrátil prvoinstančnímu soudu zpět kvůli nejasnostem v původním rozsudku. Rencar nyní uvedl, že jako svědky přizve k dalšímu jednání řadu lidí včetně Faltýnka, bývalé primátorky Adriany Krnáčové (ANO), advokáta dříve působícího v DPP Květoslava Hlínu, ale i současné i bývalé členy vedení DPP či bývalého předsedu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petra Rafaje. JCDecaux také kvůli sporu zahájila s českým státem mezinárodní arbitráž.

 

Zdroj : ČTK