Zdroj: Pixabay.com

Robotka Sophia dorazila do Etiopie, ale nemohla absolvovat naplánovanou večeři s premiérem, protože se cestou do Addis Abeby ztratily některé její součásti. Sophia je dílem hongkongské firmy Hanson Robotics a byla naprogramována tak, že vedle angličtiny může hovořit také amharštinou, používanou v Etiopii, informoval server africanews.

V pátek se měla Sophia sejít s předsedou vlády Abiyem Ahmedem na společné večeři a pak měla vystoupit na tiskové konferenci. Podle etiopských zdrojů se ale jeden vak obsahující některé součásti humanoidního robota ztratil na frankfurtském letišti.

Zástupce firmy Icog Labs, která je autorem programu s amharštinou, sdělil, že Sophii lze opravit a je možné získat náhradní díly.

Sophia má občanství Saúdské Arábie a je označována za nejpokročilejší android. Kůže, jíž je pokryta, obsahuje organický i neorganický materiál. Má bohatou mimiku, takže dokáže měnit výraz tváře. Díky kamerám umístěným v očích a těle, umí udržet oční kontakt a rozeznat lidské tváře. Byla naprogramována tak, že může vést i předem nepřipravenou konverzaci.

V Etiopii měla být Sophia tři dny. V květnu se objevila v Praze na Týdnu inovací.