[quote]Logistická akademie byla založena roku 2008 společností PQL poradenství pro kvalitu a logistiku, s.r.o. ve spolupráci s Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava a Technickou univerzitou Košice. Logistická akademie poskytuje certifikaci personálu a zvyšování kvalifikace v oblasti logistiky a v oborech návazných a to buď v otevřených kurzech a nebo v incompany školeních a workshopech připravených „na míru”.[/quote]

Vleklým problémem současnosti je nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Pro firmy je proto obtížné vyslat svého zaměstnance na dvoudenní školení, neboť jeho práci nemá kdo zastat. Na tuto situaci reagovala Logistická akademie a nabízí firmám školení přímo v jejich sídlech. Incompany školení je velmi účinná forma interního vzdělání, která nabízí řešení problémů do hloubky a to přímo v praxi. Účastníci získají potřebné znalosti a dovednosti, které aktuálně potřebují.

Přinášíme vám rozhovor s prezidentem Logistické akademie Ing. Jaroslavem Bazalou, Ph.D., ALog., který nám řekl o výhodách incompany školení.

 

1/ Vzdělávání logistiků se věnujete už dlouhé roky, je vidět v posledních letech nějaký vývoj nebo změna poptávky?

Ano, od obecného k praktickému! Stále zůstává zájem i o všeobecnou orientaci v logistice, tedy přehled o metodách řešení logistických úloh a přehled o dostupných technologiích.

 

2/ Jak dopadá aktuální situace na trhu práce právě na poptávku po vzdělávání logistiků? Dotklo se to nějak Logistické akademie?

Dotklo v tom, že logisticky „nemají čas“ se vzdělávat, nebo se jen stěží uvolňují (nebo jsou uvolňováni) z výkonu své práce. Nedostatek kvalifikovaných pracovníků je stále akutnější a je prostě problém, aby odjeli na dva dny na školení.

 

3/ Říkáte, že poslední dobou pozorujete zvýšenou poptávku po incompany školeních, v čem se takové školení liší od otevřeného kurzu? Co může firmě přinést navíc?

Samozřejmě především promítnutí aktuálních potřeb do obsahu vzdělávání – v tomto případě workshopu. Vzhledem k tomu, že v logistice je toho dost na počítání, mohou účastníci používat i vlastní firemní data a pak tento druh tréninku nazýváme „výpočetní dílny“.

 

4/ A jaké konkrétní školení v současné době logistici nejvíce poptávají?

Určitě jsou to zmíněné výpočetní dílny zaměřené na snižování zásob, zkracování průběžné doby výroby, nastavení kanbanu nebo optimalizaci procesu skladování. Trvalým předmětem zájmu je také plánování výroby, neb to stále je (a bude) jedna z nejnáročnějších činností ve firmě. S tím také souvisí poptávka po metodách „štíhlé výroby“. Měl-li bych uvést nějaké téma speciální, pak je to určitě celnictví a incoterms.

 

5/ V dnešní době, kdy se všichni o svá data bojí pořádáte výpočetní dílny na vlastních datech. Říkáte, že je po nich poptávka, jak konkrétně to probíhá, co si pod tím mohou logistici představit a dá se výpočetní dílna realizovat i jako incompany?

Ano, výpočetní dílny organizujeme v obou formách, tedy jako tréninky otevřené nebo incompany. Účastníci musí mít notebooky, aby mohli pracovat se svými firemními daty. Strukturu dat dopředu domlouváme, ale data v každém případě zůstávají u každého účastníka zvlášť – tedy nedochází k jejich přenosu mimo výpočetní prostředek, na kterém daný jednotlivec pracuje. Také kontroly výsledků provádíme individuálně.

 

6/ Takže využitelnost výsledků v praxi je okamžitá?

Ano, o to právě jde! Navíc ti účastníci kurzů, kteří aspirují na získání některého z diplomů Logistické akademie, mohou dosažené výsledky využít při závěrečných obhajobách.

 

Zdroj : Logistická Akademie