Slovinsko spouští systém elektronických dálničních známek, které mají nahradit dosavadní nalepovací viněty. Ceny i typy dálničních kuponů zůstávají beze změny, informovala agentura STA. Trasu přes Slovinsko využívá i mnoho českých motoristů při cestě na dovolenou do Chorvatska.

Nákup elektronické dálniční známky bude možný po zadání e-mailu a registrační značky auta do aplikace na webu slovinské dálniční společnosti DARS. Bude jí možné koupit až měsíc před začátkem platnosti.

Roční a půlroční elektronické známky se ve Slovinsku prodávají od začátku prosince, měsíční a týdenní budou následovat 1. února 2022. Ke konci ledna 2022 skončí platnost všech typů nalepovacích známek.

Roční známka pro osobní automobil stojí 110 eur (2790 korun), měsíční 30 eur (760 korun) a týdenní 15 eur (380 korun). Kontrolu bude napříště provádět kamerový systém a v případě přistižení při dálniční jízdě bez známky hrozí stejně jako dosud pokuta 300 eur (asi 7600 korun).

Systém na úhradu elektronických dálničních známek ve Slovinsku vybudovala slovenská společnost SkyToll, která v konsorciu s firmou CzechToll provozuje mýtný systém v České republice.

 

Zdroj  :ČTK