[quote]Správa železnic vytvořila technický návod pro projektanty vysokorychlostních tratí v České republice. Měl by výrazně zpřesnit přípravu jednotlivých koridorů. Dnes o tom informovala Správa železnic. Stavba prvních úseků by podle plánů organizace měla začít v roce 2025.[/quote]

Manuál by měl zejména zpřesnit navrhované podoby vysokorychlostních tratí. Příprava se podle organizace díky tomu posune od stovky metrů širokého koridoru do podrobnosti konkrétních dotčených pozemků. Používat by ho měli projektanti při návrhu rychlotratí ve všech profesích.

Správa železnic manuál vytvořila ve spolupráci s francouzskou SNCF International. Právě francouzský postup při stavbě rychlotratí by měl být pro českou železnici vodítkem. „Tvorba samotného manuálu a s tím spojené přenesení prověřených francouzských řešení do podmínek české železnice byly poté v gesci odborníků naší společnosti,“ uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Podle správy manuál zohledňuje také požadavky na životní prostředí a umožňuje tak vést tratě bez významného narušení okolní krajiny. Použitelný by měl být nejen ve fází přípravy a stavby, ale také při budoucím provozu a údržbě.

Správa železnic při přípravách vysokorychlostních tratí vybrala pět úseků, jejichž příprava bude ve zrychleném režimu. Jde o úseky Praha Běchovice – Poříčany, dále Přerov (Prosenice) – Ostrava – Svinov na páteřním tahu mezi Prahou, Brnem a Ostravou a úsek Brno (Modřice) – Vranovice na tahu Brno – Vídeň/Bratislava a dva úseky mezi Prahou a Drážďany. Některé z těchto úseků v současnosti vyměřují geodeti, na dalších správa železnic zahájila práce na dokumentaci k územnímu řízení.

Výstavba vysokorychlostních tratí by měla výrazně navýšit kapacity železniční sítě a zrychlit spojení na vytížených tratích. O výstavbě se v Česku hovoří už od devadesátých let, přípravy však začaly až v posledních letech.

 

Zdroj : ČTK