Dopravci letos v lednu za mýtné na českých silnicích zaplatili 1,48 miliardy korun, meziročně o 20 procent více. Růst způsobilo zejména zavedení čtvrté složky mýtných poplatků za emise oxidu uhličitého loni v březnu. Nový emisní poplatek se dlouhodobě podílí na výběru mýtného přibližně 15 procenty. Přispěly také změny v mýtných sazbách a rozšíření zpoplatněné sítě silnic a dálnic od 1. ledna letošního roku. V tiskové zprávě o tom ČTK informoval správce mýtného systému, společnost CzechToll.
O 1,25 procenta vzrostl meziročně počet mýtných transakcí na 91 milionů. Mírný růst počtu transakcí zapříčinilo rozšíření zpoplatněné sítě silnic a dálnic.
Od 1. ledna stát rozšířil výběr mýtného na 124,91 kilometru nových silnic a dálnic. Zpoplatněné jsou od ledna nově otevřené úseky dálnic D3, D4, D6, D7, D49 a D55 a silnice první třídy I/27, I/33, I/58. Nově je zpoplatněna také část silnice I/20 u obce Klášter na Plzeňsku, kde vzniklo nové křížení se silnicí třetí třídy. Zrušeny jsou mýtné úseky na silnicích první třídy číslo 22, 27, 33 a 58 o délce 8,73 kilometru.
Od začátku roku stát také zvýšil poplatek za emise oxidu uhličitého. „Růst sazeb dosahuje v závislosti na emisní třídě vozidla maximálně pěti procent oproti hodnotám z roku 2024,“ uvedl generální ředitel CzechTollu Petr Chvátal. Nárůst je závislý na emisní třídě, do které je nákladní vozidlo zařazeno. Stejné zůstaly sazby pro vozidla poháněná výhradně elektřinou nebo vodíkem a vozidla kategorie M2 a M3, tedy autobusy. Emisní složku mýtného stát na základě evropského nařízení zavedl loni v březnu.
Ne konci ledna bylo v systému elektronického mýtného zaregistrováno 884.000 vozidel s hmotností nad 3,5 tuny, z toho 701.000 automobilů mělo zahraniční registrační značky. K registrovaným vozidlům vydal CzechToll dopravcům 658.000 palubních jednotek.
Loni dopravci v Česku zaplatili na mýtném rekordních 17,161 miliardy korun, meziročně o 15 procent víc. CzechToll loni zpracoval 1,16 miliardy mýtných transakcí, meziročně o tři procenta více.
Satelitní mýtný systém CzechToll začal fungovat 1. prosince 2019. Výnosy z mýtných poplatků jsou příjmem Státního fondu dopravní infrastruktury. Slouží k financování investic do oprav a rozvoje dopravní infrastruktury.
CzechToll patří do skupiny ITIS Holding, která zastřešuje aktivity skupiny PPF v oblasti inteligentní dopravní infrastruktury. Společnost na konci roku 2019 vystřídala na pozici správce mýta v ČR rakouskou společnost Kapsch. Průměrný měsíční výběr mýtného od vozidel s hmotností nad 3,5 tuny loni činil přibližně 1,43 miliardy korun.
Zdroj: ČTK