[quote]Státní zastupitelství zrušilo v kauze autobusových dopravců, kteří působí v Libereckém kraji, trestní stíhání společností ze skupiny BusLine. Uvedla to dnešní liberecká příloha MF Dnes s odkazem na vyjádření státního zástupce Martina Feřta. Podle něj se žádný trestný čin nestal, jelikož policie nepřinesla důkazy o tom, že by vznikla nějaká škoda. Policie měla za to, že se dopravce v roce 2017 dohodl s firmou ČSAD Liberec na společném postupu vůči kraji poté, co vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) rozhodla o výrazném zvýšení platů řidičům autobusů.[/quote]

Obvinění Feřt podle deníku zrušil i kvůli tomu, že údajná škoda byla vyčíslena porovnáním nových cen dopravních výkonů s hypotetickou ideální situací. Majitel skupiny BusLine Jakub Vyskočil MF Dnes řekl, že od počátku věřil, že dopravce bude očištěn. „Jsme proto velmi rádi, že k tomu opravdu dochází. Nyní se již můžeme naplno soustředit na přípravu poskytování dopravních služeb v oblastech, kde jsme získali dlouhodobé smlouvy, tedy jižní Čechy a Pardubický kraj, případně vstupovat do soutěží v dalších oblastech,“ dodal.

Obvinění se podle MF Dnes týkalo zejména roku 2017, kdy se na základě dohody vlády s odbory musely zvýšit mzdy řidičů v autobusové dopravě skoro o čtyřicet procent. Všichni hlavní dopravci v regionu — ČSAD Liberec, BusLine a ČSAD Česká Lípa — tehdy vypověděli smlouvy s tím, že jim peníze, které dostali od Libereckého kraje navíc, nestačí. Zatímco s českolipským dopravcem se kraj dohodl, v případě dalších dvou byla podle rok starého vyjádření hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) jednání výrazně tvrdší a řízení se tam opakovalo. Hejtman tehdy uvedl, že policie firmy podezírá, že postupovaly po vzájemné dohodě a tím se dopustily pletich při zakázkách na zajištění veřejné dopravy.

Liberecký kraj se proto loni v září připojil k trestnímu stíhání a domáhá se náhrady škody, kterou vyčíslil téměř na 11 milionů korun. O rozhodnutí státního zastupitelství v kauze nemá zatím vedení kraje informace. „Až je obdržíme, budeme jednat s právníky o dalším postupu. Liberecký kraj ale samozřejmě bude náhradu škody požadovat,“ řekla dnes na dotaz ČTK mluvčí krajského úřadu Andrea Fulková. Libereckého kraje se trestní řízení přímo dotýká. ČSAD Liberec totiž před třemi lety koupil prostřednictvím své firmy Autobusy LK. Pletich se měl ale dopravce dopustit ještě s předchozím majitelem.

 

Zdroj :ČTK