Stavba provizorních mostů bude v některých místech často technicky i časově náročná. Míra destrukce po povodních je obrovská. Někde zmizely dlouhé úseky silnic, břehy jsou podemleté a terén je silně podmáčený. ČTK o tom informovalo ministerstvo obrany. Samotná stavba provizorního mostu by ženistům měla zabrat jeden až tři dny podle toho, zda bude budován těžký nebo střední most.

Mostní provizoria vzniknou tam, kde povodeň původní most strhla nebo výrazně poškodila. Žádost o výstavbu předkládají prostřednictvím krizových štábů postižené obce. Místa pak posuzují odborníci z armády a Univerzity obrany. Pokud je záměr schválený, Univerzita obrany nachystá projektovou dokumentaci. Před zahájením stavby je také nutné opravit okolí mostu, například poničenou silnici nebo břehy.

Techniku na stavbu mostů poskytne Správa státních hmotných rezerv (SSHR) ze svých skladů. Do soboty bylo předběžně vybráno 22 míst v Moravskoslezském a Olomouckém kraji.

Na odstranění následků po povodních vláda vyčlenila 2000 vojáků. „Nasazeny jich již byly stovky, odklízí škody, rozváží humanitární pomoc, monitorují situaci. Zasahují v Jeseníku, Opavě, na Bruntálsku. Nasazeni byli piloti, meteorologové, ženisté, zdravotníci i psychologové,“ uvedlo ministerstvo.

Ženisté mají momentálně v terénu všechnu svou speciální techniku, která může být pro likvidaci škod použita. Dnes bylo nasazeno přes 400 vojáků a více než 100 kusů techniky. Armáda nyní pokrývá všechny požadavky, které od krajů dostala.

Velká voda v Česku už opadla. Povodňové stupně evidoval Český hydrometeorologický ústav dnes před 11:00 už jen na 11 místech v Česku. V pondělí 16. září ráno, když místy ještě přetrvávaly deště, byl povodňový stav na více než dvou stovkách míst.

Zdroj: ČTK