DPP

[quote]Středočeský kraj se obává o osud regionálních tratí se slabším provozem. Pozměňovací návrh k novele drážního zákona, která je nyní ve druhém čtení ve Sněmovně, povede podle hejtmanství k jejich likvidaci. Zhoršila by se tím dopravní obslužnost menších obcí, sdělila dnes ČTK mluvčí hejtmanství Martina Kemrová. Předlohu kritizuje také Svaz měst a obcí, ministerstvo dopravy ji naopak obhajuje.[/quote]

Podle mluvčího ministerstva Františka Jemelky je cílem, aby nevyužívaná nebo velmi málo využívaná trať nebyla hned rušena, ale mohla být obnovena v jiných podmínkách, až vzroste zájem o dopravu. Pozměňovací návrh by umožnil vlastníkovi trati rozhodnout o jejím takzvaném zakonzervování v případě, že na ní jezdí ročně méně než 1500 osobních nebo 12 nákladních vlaků. Zakonzervování znamená, že stačí, aby se zachoval železniční spodek, tedy násep a propustky. Štěrkové lože, pražce a kolejnice mohou být odstraněny.

Podle krajského radního pro veřejnou dopravu Petra Boreckého (STAN) zakonzervované tratě nebudou nikdy obnoveny. „Spousta obcí bojuje dlouhá léta za údržbu a zachování lokálních tratí sloužících jejich obyvatelům. Takzvané zakonzervování trati, jak o něm mluví pozměňovací návrh, by ale znamenalo jejich faktický konec,“ uvedl Borecký.

Jemelka to odmítl. „Neznamená to automaticky, že všechny dráhy v České republice, které splní podmínky pro konzervaci, budou konzervovány. Nejedná se o automatický proces,“ upozornil. Správa železnic podle něj bude muset takový krok velmi pečlivě interně i navenek odůvodnit.

Pokud se po letech objeví nové okolnosti, například v okolí vznikne nová zástavba, továrna nebo se otevře lom a podobně, tak se zakonzervovaná trať může obnovit. „Není tedy pravda, že k obnově takzvaně zakonzervovaných tratí tak již evidentně nikdy nedojde,“ dodal Jemelka.

Středočeskému kraji vadí, že návrh drážního zákona včetně pozměňovacího návrhu poslance Martina Kolovratníka (ANO) nikdo s kraji neprojednal. Borecký připomněl, že Středočeský kraj je majoritním objednatelem regionální železniční dopravy a na jeho území je velké množství lokálních tratí. „Ačkoli rozumíme tomu, že je nutné vést debatu o optimalizaci velmi husté železniční sítě v ČR, která není v tomto rozsahu rozumně udržitelná, nelze toto řešit od stolu bez projednání s objednateli veřejné dopravy, kterými jsou u lokálních tratí kraje,“ uvedl radní.

Jemelka namítl, že objednatelé dopravy nejsou diskriminováni, neboť o zajištění pohybu na trati rozhodují v případě osobní dopravy jen oni objednáním spojů. „Oni a cestující, kteří trať buď využívají, nebo zde o cestování nemají zájem, mají provoz ve svých rukou,“ dodal.

 

Zdroj : ČTK