Středočeští radní souhlasili s vyhlášením tendru za 142 miliard korun, který má zajistit provoz elektrických vlaků v Pražské integrované dopravě (PID) po prosinci 2029. Tehdy skončí smlouva s Českými drahami (ČD). Na dotaz ČTK to uvedl Josef Holek z krajského úřadu. Záměr a zadání soutěže už v pondělí schválilo vedení Prahy, včera ho posuzovali pražští zastupitelé. Se samotným vypsáním tendru se podle dřívějších informací počítá na konci ledna. Trvání soutěže zadavatelé odhadují na 11 až 13 měsíců.
Praha a Středočeský kraj jsou spoluzadavateli tendru, samotné vypsání soutěže bude mít na starosti Středočeský kraj, který je hlavním zadavatelem. Náklady na zakázku si kraj a hlavní město rozdělí zhruba půl na půl. Středočeští zastupitelé už letos v květnu záměr schválili a zároveň podle Holka pověřili krajskou radu jeho uskutečněním.
Středočeský radní pro veřejnou dopravu Petr Borecký (STAN) připomněl, že dopravní obslužnost na území kraje a hlavního města je zajištěna vlaky ČD do prosince 2029. „Ačkoliv je to až za pět let, dopravce musíme hledat už nyní, neboť vítěz zadá výrobu jednotek. A právě výroba vlaků trvá čtyři až pět let,“ podotkl. Vítězný dopravce bude podle něj zodpovědný nejen za pořízení kolejových vozidel, ale i za jejich údržbu a provoz.
Tendr má zajistit provoz vlaků od konce roku 2029 do konce roku 2059. Potřebné nové elektrické velkokapacitní vlaky označované jako EMU 400 pořídí dopravce vzešlý ze soutěže. Mělo by jich být nejprve 60 s možností pořízení dalších šesti kvůli vyšší poptávce cestujících, za třicetileté trvání kontraktu pak zakázka počítá s možností nákupu dalších až 67 vozidel.
Vypsání tendru Prahy a kraje oproti původním plánům nabralo zpoždění. Borecký letos v květnu předpokládal vypsání soutěže na říjen 2024, nastalo tedy několikaměsíční zpoždění. Podle dřívějších předpokladů měl být vítěz tendru vybrán v červnu 2025 a smlouva uzavřena na podzim příštího roku. Hejtmanství podle Boreckého prověřovalo zadávací a smluvní podmínky zakázky i pomocí předběžných tržních konzultací. „Ověřovali jsme reálnost požadavků na vozidla, a to mimo jiné k ověření termínů dodávek,“ dodal Borecký. Pro hejtmanství je zásadní transparentnost soutěže, na veškeré procesy dohlížela a dohlíží Transparency International.
„Pořízení nových jednotek EMU 400 by mělo především díky své kapacitě zlepšit komfort cestování a současně vytvořit novou bázi moderní železniční flotily pro páteřní tratě ve Středočeském kraji,“ uvedl ředitel organizace Integrovaná doprava Středočeského kraje (IDSK) Zdeněk Šponar.
Zdroj: ČTK