Dvacet studentských týmů z předních univerzit celého světa začne dnes v pražských Holešovicích vymýšlet, jak vyřešit problémy s dopravou v Praze. Účastníci programátorského maratonu Smart Mobility Hackaton budou své nápady vyvíjet celý víkend. V neděli pak nejlepší návrh vybere porota. Vítězný tým obdrží na Staroměstském náměstí šek v hodnotě 5000 eur (128.100 korun). Podobný hackathon se již v minulých letech konal dvakrát.

Soutěže se podle jejího organizátora Tomáše Studeníka zúčastní 60 studentů z různých zemí, kteří budou rozděleni do trojčlenných týmů. Jsou mezi nimi nadšenci umělé inteligence, velkých dat a programování a také vizionáři z řad talentovaných studentů z Česka, Německa, Ruska, Spojených států, Izraele či Singapuru.

Po 48 hodinách práce beze spánku týmy představí nápady, jak lépe rozvážet po městě zásilky, jak sdílet elektromobily, jak by měly vypadat moderní zastávky městské hromadné dopravy či jak předpovídat cenu aut s využitím umělé inteligence. Vysvětlí také, jak by vylepšili prototyp samořidícího elektroletadla s vertikálním startem.

Soutěžící budou mít k dispozici reálná dopravní data z hlavního města, jako jsou trasy taxislužby či cesty balíků v Praze. Odborná porota na závěr posoudí eleganci technického řešení dopravních problémů a ohodnotí také obchodní potenciál a novátorství představených nápadů.

Smart Mobility Hackathon Prague 2019 se uskuteční mimo jiné pod záštitou ministerstva dopravy či pražského primátora. Letos se soutěž koná potřetí, její téma se každý rok mění. V minulých letech se věnovala energii a medicíně.

Zdroj : ČTK