[quote]Ve světě letos zkrachovaly více než dvě desítky leteckých přepravců. Informuje o tom dnes list The Wall Street Journal na svých internetových stránkách. Podle listu šlo většinou o menší evropské aerolinky, například skandinávskou společnost Primera Air, která byla nucena ukončit provoz začátkem října.[/quote]

List upozorňuje, že mnohé menší aerolinky nemají dostatek kapitálu k tomu, aby dokázaly absorbovat prudké zvýšení nákladů na pohonné hmoty do doby, než se jim tyto náklady podaří prostřednictvím dražších letenek přesunout na zákazníky.

Z problémů menších aerolinek podle listu těží jejich větší konkurenti. Největší evropská nízkonákladová letecká společnost Ryanair například upozornila, že krachy menších aerolinek v Evropě jí pomohly při náboru nových pilotů.

Ve světě podle údajů Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) působí kolem 5000 aerolinek. S příchodem zimy, která je z hlediska letecké přepravy slabším obdobím, očekávají vedoucí pracovníci v odvětví další krachy aerolinek. „V zimě přijdou další a větší krachy,“ uvedl finanční ředitel Ryanairu Neil Sorahan.

 

Zdroj : WSJ