[quote]Vlády po celém světě, od Spojených států po Nový Zéland, nabízejí pomoc aerolinkám, které se ocitly v existenčních problémech po propadu poptávky kvůli koronaviru. Nabízená pomoc má však určité podmínky a letecké společnosti zvažují, jak velké náklady s tím budou spojeny. Mezi tyto podmínky patří rovněž ustanovení, že půjčky mohou být převedeny na státní podíly, uvedla dnes agentura Reuters.[/quote]

Americké letecké společnosti pak nesmějí dva roky zvyšovat mzdy šéfům nebo poskytovat takzvané zlaté padáky. Pomoc pro společnost Air New Zealand také závisí na tom, zda pozastaví výplatu dividend a bude ochotná platit úrok sedm až devět procent.

Nový Zéland nabídl své národní letecké společnosti 900 milionů novozélandských dolarů (13,2 miliardy Kč), které by měly firmě pomoci vyrovnat se s tím, že vláda zakázala přístup cizinců do země. Generální ředitel společnosti Greg Foran novinářům řekl, že nabízené peníze jsou dostačující, upozornil ale, že až epidemie skončí, bude letecký průmysl vypadat úplně jinak a ne všechny aerolinky přežijí.

Spojené státy vyčlenily na pomoc pro osobní i nákladní letecké společnosti 58 miliard USD (1,5 bilionu Kč). Podle podmínek však může americké ministerstvo financí získat akciové opce, akcie nebo jiné záruky.

Norsko poskytne aerolinkám garance úvěrů až za šest miliard norských korun (13,5 miliardy Kč). Polovinu z toho má získat Norwegian Air Shuttle. Podmínkou však je, že musí získat peníze od komerčních bank a na majetkových trzích.

Finsko, které vlastní 56procentní podíl ve společnosti Finnair, bude garantovat státním aerolinkám úvěry za 600 milionů eur (16,3 miliardy Kč). Aerolinky už oznámily, že zavádějí plán financování, který zahrnuje čerpání dostupných úvěrů či prodej a zpětný pronájem letadel.

Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) předpovědělo, že odvětví bude potřebovat státní podporu celkem za 200 miliard USD (5,1 bilionu Kč). To zvyšuje tlak na vlády, které čelí poptávce po pomoci od všech odvětví, zatímco veřejné finance se zhoršují s tím, jak se snižuje růst ekonomik.

„Peníze jsou ve většině zemí těžko dostupné, takže vlády musejí ustoupit a být praktické při jakékoli formě záchrany. Vše ale musí provázet přísné podmínky nebo omezení,“ uvedl analytik konzultační firmy Endau Analytics Shukor Yusof.

I s finanční asistencí však aerolinky po celém světě posílají tisíce zaměstnanců na neplacenou dovolenou, protože snižují kapacity přepravy. To prohlubuje šok pro místní ekonomiky. Aby si ochránily hotovost, firmy také snižují platy managementu, přerušují výplatu dividend, prodávají letadla a přepravují náklad v prázdných letadlech určených pro osobní přepravu. Růst poptávky po letecké přepravě nákladů je v tomto odvětví teď jediným světlým bodem.

 

Zdroj : ČTK