Vlaky a kamiony za první tři čtvrtletí loňského roku v Česku přepravily meziročně mírně více nákladu, lodě o pětinu méně. Nejvíce nákladu, 337,7 milionu tun, přepravili dopravci po silnicích. Meziroční nárůst činil pět procent. Po železnici loni za prvních devět měsíců dopravci převezli 62,9 milionu tun nákladu, za stejné období v roce 2023 to bylo 62,7 milionu tun. Lodě za první tři čtvrtletí přepravily 761.000 tun nákladu, meziročně o pětinu méně. Vyplývá to z předběžných statistik zveřejněných na webu Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Objem silničního nákladu přepraveného za první tři čtvrtletí byl oproti stejnému období v předcovidovém roce 2019 o devět procent menší. Mírný meziroční nárůst objemu přepraveného nákladu označil generální tajemník Sdružení automobilových dopravců Česmad Bohemia Vojtěch Hromíř za celkem příznivý. „Na tom (mírném růstu) se nepodílel pouze segment závodové dopravy, který nedohnal propady z první poloviny roku v přepravách stavebních materiálů a železa,“ uvedl.
Přepravní výkony silničních nákladních dopravců, tedy součet vzdáleností, na které byly přepraveny jednotlivé tuny nákladu, za první tři čtvrtletí loňského roku činily 52,34 miliardy kilometrů. Meziročně vzrostly o téměř sedm procent, oproti stejnému období v roce 2019 jde o nárůst o více než 100 procent. „Důvodem, proč podle nás roste přepravní výkon oproti přepravnímu objemu, je změna prodloužení přepravní vzdálenosti, a to především proto, že se vozí méně těžkých surovin – uhlí, rud kovů a produktů těžby,“ řekl ČTK mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.
Železniční dopravci za prvních devět měsíců loni oproti stejnému období v roce 2019 přepravili o 16 procent nákladu méně. Příčinu mírného meziročního nárůstu prezident Sdružení železničních nákladních dopravců ŽESNAD Martin Hořínek nezná. „Snad je větší zájem utrácet po období nejistoty v energetice a stabilizace cen energií,“ uvedl.
Přepravní výkony železničních dopravců v nákladní dopravě, tedy součet vzdáleností, na které byly přepraveny jednotlivé tuny nákladu, za první tři čtvrtletí loňského roku činily 11,4 miliardy kilometrů. Meziročně vzrostly téměř o dvě procenta, oproti stejnému období v roce 2019 jde o pokles o více než sedm procent.
Oproti prvnímu čtvrtletí v roce 2019 přepravili lodní dopravci v ČR o 41 procent nákladu méně. Meziroční pokles podle předsedy sekce vodní dopravy Svazu dopravy Lukáše Hradského způsobila přetrvávající nesplavnost labského úseku Mělník – Chvaletice, která trvá od konce roku 2023. „Správci vodních cest bohužel nemají dostatek techniky a prostředků na odstranění nánosů v plavební dráze, dostupná technika soukromých subjektů není využívána,“ uvedl Hradský.
Silniční dopravce podle Hromíře trápí zdražování mýta, které zatím ne všichni promítli do cen. „Není také úplně dobrý výhled na zakázky,“ dodal. Železniční dopravu podle dřívějšího vyjádření ministra dopravy Martina Kupky (ODS) ovlivňuje například snižující se poptávka po hnědém uhlí. Podle Hořínka se dopravcům také zvyšují náklady na provoz vlaků. Vnitrostátní lodní dopravě podle Hradského chybí děčínský jez, ČR tak není řádně napojena na evropskou říční síť. „Lodní provozovatelé tedy provozují lodě v západní Evropě,“ dodal.
Zdroj: ČTK