Vysoké učení technické v Brně (VUT) získalo měřicí vůz, který využije při výzkumu chování řidičů a výuce expertního inženýrství v dopravě. Vozidlo BMW řady 5 má kamery v kabině, zařízení pro sledování pohybu očí řidiče a snímače pulsu, svalové tenze nebo vodivosti kůže, sdělila ČTK mluvčí brněnské techniky Radana Kolčavová.

„Dokážeme sledovat chování řidiče a jeho fyziologické funkce, co se děje v kabině vozu i před vozidlem. Tolik sjednocených snímačů nemá k dispozici nikdo jiný. Díky tomu můžeme lépe analyzovat chování řidiče. Takže například víme, jak reaguje, když mu nenadále vstoupí chodec do vozovky,“ uvedl v tiskové zprávě Michal Belák z Ústavu soudního inženýrství VUT.

Do vozu s částečně autonomním řízením v ceně zhruba dva miliony korun bylo instalované snímací zařízení za tři miliony korun, které nabídne gigabajty dat pro řadu seminárních a diplomových prací. Spolujezdec na zadním sedadle vidí přímo na monitoru, jaká data zařízení získává z řídicích jednotek a z těla řidiče.

„Může udělat v záznamu například značku mimořádné události při delším měřeném úseku. Zařízení pro nás znamená především významné zrychlení při samotném vyhodnocování dat. Dříve jsme museli dělat vše ručně, ale nyní je tento proces částečně automatizovaný,“ uvedl Belák. Podle něj je lidský faktor pro odborníky stále velká neznámá.

Vozidlo je primárně určené k výuce studentů v oboru expertního inženýrství v dopravě. Jeho pokročilé prvky autonomního řízení, jako je sledování jízdních pruhů, noční vidění, monitoring řidiče i okolí vozu, se totiž v horizontu pěti let mohou objevit i u vozů nižších tříd, takže se s nimi budou lidé na silnici setkávat stále častěji.

„Studenti mohou měřit například jízdní dynamiku, akceleraci a asistenční vlastnosti tohoto částečně autonomního vozidla. Ve výuce můžeme konečně prakticky ukázat, kde jsou ve vozidle umístěny jaké snímače. Naši absolventi totiž působí nejen jako dopravní znalci, ale například i v pojišťovnách při likvidaci nehod, kde budou podobné vědomosti potřebovat,“ uvedl pracovník ústavu Martin Bilík.

Zdroj: ČTK