Příspěvek Stručná historie vývoje sestav trakčního vedení pro hlavní tratě u ČSD v první polovině 20. století se ohlíží za posledních sto let, od poloviny dvacátých let 20. století, kdy došlo na československé a české železnici ke vzniku a vývoji konstrukcí trakčních vedení pro hlavní tratě.
Nejrychlejší vývoj proběhl v prvních zhruba třech desetiletích, od dvacátých do padesátých let, a zejména v poválečném období byl silně ovlivněn německými řešeními. Jejich použitím u tehdejších ČSD pak došlo k vytvoření konstrukcí trakčního vedení, které jsou – pochopitelně při využití stále se zdokonalujících technologií a postupů – používány i v současné době.
Příspěvek Vlakotramvaje – technické, ekonomické a legislativní požadavky se zaměřuje na nový trend v regionální kolejové dopravě. Umožnění bezpečného provozu tramvajových vozidel i na železniční infrastruktuře přitom není jednoduchou úlohou. Stejný rozchod koleje obou systémů je k tomu nutným, avšak zdaleka ne jediným předpokladem. Příspěvek se proto zabývá problematikou vlakotramvají, a to zejména technickými požadavky kladenými na vozidla provozovaná na železniční a tramvajové síti (pasivní bezpečnost, parametry infrastruktury, interakce dvojkolí a koleje atd.). Zmíněny jsou též ekonomické a provozní aspekty smíšeného provozu. Zvláštní pozornost je pak věnována aktuálně platnému legislativnímu rámci v ČR; v závěru jsou nastíněny možné cesty potenciálně směřující k umožnění provozu vlakotramvají v tuzemsku.
Příspěvek Softwarová podpora práce strojvedoucích ČD popisuje poskytování klíčových provozních informací strojvedoucím v digitální podobě. České dráhy provozují systém C-ETD ČD a SIPS, který zajišťuje digitální podporu práce strojvedoucího. Klientské aplikace ETD ČD a MAPSIS poskytují přístup k důležitým provozním datům, předpisům a dokumentaci. Tyto systémy umožňují plnění legislativních požadavků a usnadňují práci strojvedoucím.
Dvanáctá edice VTS SŽ je k dispozici na webu: https://www.spravazeleznic.cz/o-nas/publikace/vts
Zdroj: ŽESNAD