Češi postupně oživují svůj zájem o cestování. Prodej letenek loni meziročně stoupl o zhruba 35 procent, poptávka přitom rostla hlavně v létě a na podzim. Mění se i vytíženost jednotlivých destinací, mezi nejvyhledávanější loni patřila Paříž, z dálkových pak Dubaj. Vyplývá to z informací prodejců letenek pro ČTK. I přes loňský růst však současná poptávka dál zaostává za předkrizovými čísly, loni byla ve srovnání s rokem 2019 stále o desítky procent nižší.

Zájem o letenky podle prodejců začal růst během roku postupně. Zatímco v prvním čtvrtletí byla poptávka spíše slabá, v dalších měsících pravidelně rostla. Například u Kiwi.com nejvíce letenek prodalo v posledních třech měsících roku, k čemuž podle firmy přispěla i vyšší proočkovanost.

Další prodejci jako Student Agency nebo Letuška.cz zaznamenali největší prodeje v létě, naopak v závěru roku u nich nastal pokles poptávky. „Prodejci letenek spolu s leteckými společnostmi věří ve výrazné oživění poptávky od března a doufají, že růst už nebude ničím přerušený,“ uvedla k výhledům do dalších měsíců společnost Letuška.cz.

Spolu s prodeji se podle obchodníků mění i návyky klientů. „Změnili se nákupní zvyky cestujících, kteří si nyní letenky kupují jen pár týdnů před odletem. V minulosti sa letenky kupovaly standardně zhruba tři měsíce dopředu, teď je to přibližně 14 dní,“ popsala manažerka letenek Student Agency Lenka Kašická.

S výběrem destinací podle prodejců loni zamíchala protipandemická opatření, která jsou v jednotlivých zemích nastavená různě. K nejvyhledávanějším v rámci Evropy tak loni patřila například Paříž či Amsterdam, ze zemí pak Itálie nebo Španělsko. U dálkových destinací se nejvíce prodávaly letenky do Dubaje či na Maledivy.

I v loňském roce ovšem museli prodejci řešit problémy se zrušenými lety, jejich množství ale bylo podle Student Agency nižší než v roce 2020. Kiwi.com v této souvislosti žádá aerolinky o vrácení peněz při zrušeném letu jménem svého zákazníka, průběh vratky je ovšem u jednotlivých dopravců různý. „Aerolinky se nachází v různých stadiích obnovy a mají také různé refundační procesy, na kterých je vrácení peněz či jiné formy refundace zákazníkovi závislé,“ uvedla firma.

Letecký provoz v Česku loni meziročně mírně stoupal. Podle listopadových odhadů za rok 2021 Letiště Václava Havla Praha mělo odbavit kolem 4,4 milionu cestujících, což by bylo meziročně asi o šestinu více. Návrat k číslům před koronavirovou krizí, kdy v roce 2019 odbavilo přes 17,8 milionu pasažérů, však odhaduje zhruba až v roce 2026. Přibližně o polovinu nižší než v předkrizovém období byl podle předběžných odhadů Řízení letového provozu (ŘLP) i letový provoz nad Českem. Přesná čísla za loňský rok budou mít obě společnosti k dispozici v následujících týdnech.

 

Zdroj  :ČTK