[quote]V boji proti pandemii COVID-19 se velká většina světa již rozhodla přejít na práci na dálku. Logistika a dodavatelské řetězce fungují bez ohledu na tyto události. Tým přepravních a logistických společností AsstrA také plní denní povinnosti, ale nyní v novém režimu. Tento formát práce vyžaduje praktické dovednosti a kompetence, protože se liší jak mínusy, tak i plusy.[/quote]
Podle průzkumu Morneau Shepell se 40% respondentů cítí odpojeno od práce, protože pracuje mimo svou kancelář. Vzdálená práce neumožňuje oční kontakt a osobní komunikaci. Vše je mnohem snazší pokud máte možnost působit v průběhu řešení úkolu laskavým slovem, být fyzicky ve stejném prostoru.
Organizace času a místa je dalším testem pro práci mimo kancelář. Ne každý zaměstnanec má možnost si v obytném prostoru vytvořit své izolované pracovní místo. Při kombinaci pracovního a domácího prostoru je obtížné stanovit jasnou hranici. Vzhledem k tomu, že zde chybí přirozené komunikačních přestávky s kolegy neexistuje moment přechodu práce – domov – práce. Jsou zde velká pokušení – zůstat v práci, dokončit prezentaci nebo se naopak nechat rozptýlit domácími aktivitami během pracovní doby.
Podle Kariny Budinské, ředitelky školicího a vývojového centra v AsstrA, je nízká fyzická aktivita během dne další mínus práce na dálku. „Vzdálenost od balkonu ke dveřím v obývacím pokoji mého domu není větší než 7 metrů. Cesta do kanceláře AsstrA z pracoviště do účetního oddělení trvá 7 minut. Během této doby se mi podaří vyzvednout poštu, domluvit si schůzku se svými kolegy a při přípravě kávy v kuchyni diskutovat o několika aktuálních událostech. V domácí kanceláři naopak postrádám dynamiku,“ sdílí Karina Budinskaya.
Práce na dálku má však také nesporný seznam výhod. Podle výsledků výzkumného střediska Superjob dnes má každá pátá společnost (22%) externí zaměstnance pracující jako stálý personál. Dalších 10% respondentů přitahují služby extérních pracovníků v oblasti outsourcingu.
Moderní kanceláře jsou vybaveny ve formátu otevřeného prostoru, takže práce zde vyžaduje velké úsilí zaměřit se na daný úkol. Vnější zvuky, telefonní hovory, dialogy v prostředí rozptylují pozornost a snižují produktivitu. Doma je po vlastní organizaci pracoviště snazší se plně ponořit do úkolu. Existuje zde čas a nálada na „drobnosti“, které nebylo možné provést v kancelářském rytmu.
Práce na dálku má navíc pozitivní vliv na přizpůsobivost. Neexistuje zde pohlcení kanceláří, jako jediným možným místem pro splnění pracovních úkolů. Členové pracovní skupiny systematicky přecházejí k dostupným online zdrojům pro kolektivní konference a diskuse. Kromě přizpůsobivosti při práci na dálku se rozvíjejí i další flexibilní dovednosti (anglicky soft skills): odpovědnost, disciplína, kreativní myšlení.
Nepopiratelnou výhodou práce na dálku je podle Kariny Budinské – úspora času na ranní schůzky a cestu na pracoviště. Čas, který je běžně trávíme na cestách, lze použít pro vlastní rozvoj, komunikaci s blízkými a další spánek.
Práce na dálku je pohodlné řešení, ale vyžaduje disciplínu, motivaci a odhodlání. K organizaci pracovní doby se používá metodika „Pomodoro“, která spočívá v rozdělení času na 30 minutové segmenty- „rajčata“. Každá půlhodina se skládá z 25 minut práce na projektu a 5 minut odpočinku. Během přestávky autor metody, Francesco Cirillo, doporučuje odpoutat pozornost od úkolu, který má být proveden. Po 4 „rajčatech“ by měl následovat odpočinek 10-30 minut.
Odborník na osobní efektivitu Brian Tracy radí každý den, nejprve provádět obtížné a nepříjemné úkoly z připravených aktivit na daný den. Dokončení celého úkolu pak přináší spokojenost a pozitivní postoj k celému danému dni. Čím těžší je práce, tím větší radost z jejího úspěšného splnění.
„Začněte každé ráno ledovou sprchou – což vás nabije energií na celý den. Pro udržení motivace při práci z domova si stanovte cíl, napište jej na papír a umístěte tak, abyste na něj stále viděli. Vizualizovaná touha vám připomene, o co usilujete,“ doporučuje Olga Kostanenko, ředitelka servisního střediska.
Natalya Demchenko, manažerka ukrajinského regionu a vedoucí pobočky AsstrA v Kyjevě, dodává: „V denním plánu upřednostňujte úkoly podle zásad „důležité – nedůležité“ a „naléhavé – nenaléhavé“. To pomůže vyhnout se situacím, kdy termíny „hoří““.
Dmitry Lagun, generální ředitel společnosti AsstrA-Associated Traffic AG Group, doporučuje podrobný harmonogram. Vyčlenit jeden hlavní úkol, který zahrnuje řadu dílčích úkolů. Na konci dne shrňte dokončené úkoly a připravte si seznam na další den.
Dalším lifehackem je uzavření zbytečných záložek v prohlížeči, protože zbytečně otevřené weby rozptylují a odvádějí pozornost. Pravidelné větrání místnosti, krátká rozcvička během dne a dobrý odpočinek o víkendu jsou pro Dmitrije Laguna nezbytnými podmínkami pro udržení správného pracovního rytmu.
„Chcete-li cítit týmového ducha a podporu kolegů, vykonávat úkoly v režimu domácí kanceláře, použijte moderní instant messenger – zoom, webex, skype. Preferujte videohovory – pomohou vám vytvořit pocit účasti. Kromě toho vás bude setkání s kolegy motivovat k tomu, abyste během pracovního dne vypadali upraveně,“ shrnuje Dmitry Lagun.
Zdroj : AsstrA