Do letošního ročního Mezinárodní technické olympiády, která se uskutečnila ve středu 20. března 2024 v areálu Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích, se přihlásilo 22 prací, které přijely prezentovat čtyři desítky studentů z České republiky a Bratislavy. Projekty z oblastí od strojírenství přes auto-moto až po architekturu byly velmi nápadité a prokázaly, že schopnosti a řemeslná zručnost studentů technických středních škol jsou stále na vysoké úrovni. Vítěznými projekty se stal Vítací robot a Renovace a navýšení výkonu motocyklu Simpson S51.

Prezentace prací odstartovala ve velké aule E1 v kampusu na Okružní v 9.15 po slavnostním zahájení rektorem VŠTE Vojtěchem Stehelem a společném focení všech účastníků. Program byl opravdu nabitý, proto v letošním ročníku nebylo tolik prostoru na ukázky jednotlivých projektů, jak tomu bylo například v loňském roce. Studenti měli na své prezentace maximálně 15 minut. Díky tomu se ještě před pauzou na oběd stihlo prezentovat 10 projektů a po obědě následovalo dalších 10 (dva projekty nakonec nedorazily). Dvacítka prací byla velmi vydařená a porota složená ze tří ředitelů středních škol patřících do Technického a vzdělávacího konsorcia a paní doktorky Moniky Karkové z VŠTE měla na konci velmi těžký úkol – vybrat ty nejlepší.

Diváky velmi zaujaly například projekty: The Tesseract 3D display Denise Majricha (světelná krychle ovládaná dálkově přes rukavici the Omnitouch, kterou lze propojit s chytrou domácností), Simulátor pro autoškolu Jana Hanzala (aplikace pro výuku pravidel silničního provozu), Robotické pracoviště Sebastiana Staňka (řešení pro automatické třídící linky odpadu, které dokáže rozpoznat a vyjmout hliníkové a plastové odpadky), Retro herní konzole s Matrix zobrazovací jednotkou z LED diod Radima Bartáka nebo Ochlazovač vzduchu GGSS – mugginess Kateřiny Košátkové, Teodora Pecha a Denise Chotěnovského (3D model a vizualizace létajícího ochlazovače vzduchu, který by v budoucnu mohl ve městech bojovat proti vlnám veder). Konkurence však byla opravdu velká, a tak nakonec porota ocenila hned 6 projektů, jejichž seznam najdete níže.

9. ročník Mezinárodní technické olympiády

Výsledky Mezinárodní technické olympiády 2024

1. místo
Renovace a navýšení výkonu motocyklu Simson S51
Miroslav Kravar, SPŠ strojní a stavební Tábor

Vítací robot
Štěpán Tomášek, Jan Zeman, VOŠ, SPŠ a ŠOŠ Strakonice

2. místo
Vila Eva – inteligentní dům
Evarist Tintěra, Kateřina Košátková, Ondřej Hakl, Maximilián Tempir, SPŠ Tachov

Návrh rakety s aktivní stabilizací
Šimon Čábelka, SPŠ strojní a stavební Tábor

3. místo
Opotron Shadow – kolový dron
Ondřej Stluka, SOŠ strojní a elektrotechnická Velešín

3D dragster s časomírou
Jindřich Janeš, Ondřej Russ, Vojtěch Tylka, Matyáš Vejvoda, SOŠ strojní a elektrotechnická Velešín

Zdroj: VŠTE

DPP