Nadační fond pro záchranu Vyšehradského železničního mostu dnes misi UNESCO, která navštívila hlavní město Prahu, představil odbornou studii rekonstrukce jeho historické části a případné dostavby třetí koleje. Studii zpracoval tým předních světových mostařských inženýrů a jejich závěry nezávisle potvrdila nejlepší univerzita na evropském kontinentu: ETH Zurich.

Rekonstrukce s dostavbou je podle všech závěrů možná, je téměř o miliardu levnější než likvidace současného mostu a stavba nového, je podstatně rychlejší a s minimálními výlukami, takže mnohem lépe zajistí železniční provoz. Kromě toho nabízí životnost stavby na minimálně dalších sto let. Technologický postup je zcela standardní a používá se na desítky mostů ve stejném či dokonce horším stavu po celém světě.

 

Protože možnost efektivní rekonstrukce byla beze vší pochybnosti prokázána, zásadně se změnila situace. Nadační fond zástupcům UNESCO z toho důvodu sdělil své přesvědčení, že likvidace mostu či jeho přemístění by byly v rozporu s mezinárodní smlouvou, kterou Česká republika s organizací UNESCO uzavřela. Stejně tak by tento krok byl v rozporu s platným zákonem na ochranu památek v naší zemi. Proto je třeba zastavit práce na současném záměru nového tříkolejného mostu a zahájit cestu, která povede právě k rekonstrukci a případné dostavbě třetí koleje.

 

NF Vyšehradský most je připraven studii zcela bezplatně nabídnout českému státu k dalšímu využití a děkuje ministru financí i Správě železnic za nabídku vést o celé věci dialog. V současné době se plánuje detailní prezentace mnohasetstránkové studie. Jako další krok pak NF Vyšehradský most navrhuje vyhlásit soutěž na projektanta rekonstrukce a následně na zhotovitele samotné rekonstrukce. Vedle toho, v případě, že se existence třetí koleje ukáže jako nezbytná, je možno zahájit architektonickou soutěž na její podobu.

 

Pokud se český stát vydá cestou rekonstrukce, je možné již za čtyři roky mít přes Vltavu k dispozici zrekonstruovaný most pro plný provoz vlaků. Záměr na nový tříkolejný most by kromě likvidace zákonem chráněné památky znamenal odklad o dalších několik let, navíc s téměř dvouletou výlukou v železničním provozu, kterou by taková stavba znamenala. NF Vyšehradský most zároveň poukazuje na fakt, že je třeba celou situaci vyřešit během příštích měsíců, protože nelze předpokládat, že by se k rozhodnutí přistoupilo ve druhé polovině volebního roku 2025. Váhání by znamenalo další odklad minimálně o rok a ohrožení jak vzácné památky, tak železničního provozu.

Zdroj: Nadační fond Vyšehradský most