Airbus odsouvá své plány na komerční letadla na vodíkový pohon až o deset let s odvoláním na zpoždění ve vývoji spolehlivých dodávek vodíku.

Společnost Airbus dlouhodobě prosazuje vodík jako klíčovou technologii pro snižování emisí v letectví prostřednictvím svého programu ZEROe.

Společnost však nyní přiznává, že dodavatelský řetězec vodíku se nevyvíjí dostatečně rychle, aby mohl v příštím desetiletí podporovat komerční letadla.

Guillaume Faury, generální ředitel společnosti Airbus, toto zpoždění vysvětluje: „V posledních letech se hodně pracovalo na zavedení ekologických dodávek vodíku do řady průmyslových odvětví jako způsobu dekarbonizace.

Guillaume Faury, generální ředitel společnosti Airbus – Kredit: Airbus/C. Guibbaud
„Analýza prostředí a pokroku ukázala, že mnoho projektů bylo odloženo, zpožděno nebo mají menší význam, než se očekávalo před pěti lety.“

Aby byla vodíková letadla realizovatelná, jsou nezbytné stabilní a rozsáhlé dodávky ekologického vodíku, vyráběného z obnovitelných zdrojů energie, nikoli z fosilních paliv. Airbus spolupracuje s letišti na zavedení vodíkové infrastruktury, ale pokrok je pomalý.

„Spolupracujeme s řadou letišť, která jsou ochotna začít zavádět vodík do svého provozu dříve než letadla, počínaje stacionárními zařízeními, automobily, autobusy, zařízeními na kolečkách, která se používají na letištích,“ říká Guillaume.

„To je růst ekosystému, který potřebujeme vidět probíhat s dostatečnou jistotou, abychom získali jistotu, že vstup do provozu bude z hlediska dodávek vodíku úspěšný.

„To dnes není ten případ.“

Mohlo by udržitelné letecké palivo představovat řešení?
Vzhledem k tomu, že vodík je stále vzdálen několik let, Airbus se zaměřuje na alternativní řešení ke snížení emisí.

Udržitelné letecké palivo (SAF) je v současné době nejperspektivnější možností, protože může být použito ve stávajících leteckých motorech s minimálními úpravami a nevyžaduje zcela novou infrastrukturu.

V červenci 2024 společnost Airbus oznámila strategickou investici do společnosti LanzaJet, která se zabývá technologiemi udržitelných paliv, s cílem urychlit výrobu a zavádění SAF.

Julie Kitcherová, ředitelka pro udržitelnost a komunikaci společnosti Airbus, říká: „Udržitelná letecká paliva jsou jednou z nejdůležitějších dostupných pák pro dekarbonizaci letectví, ale jejich výroba je stále omezená.

Julie Kitcher, ředitelka pro udržitelnost a komunikaci ve společnosti Airbus – Kredit: Airbus
„Naše partnerství se společností LanzaJet je důkazem odhodlání společnosti Airbus spolupracovat s předními dodavateli energetických technologií na zkoumání inovativních způsobů výroby a rozsahu SAF.

„Toto důležité partnerství se společností LanzaJet podtrhuje význam nových technologií a mezisektorové spolupráce pro dosažení nulových čistých emisí CO₂ do roku 2050.“

Společnost Airbus rovněž zvyšuje své vlastní využívání SAF. Na výroční tiskové konferenci k roku 2025 Faury podrobně popsal pokrok společnosti: „Pokud se podíváme na vlastní provoz společnosti Airbus v roce 2024, využili jsme 18 % SAF při letech letadel a vrtulníků.

„To znamená, že jsme zatím na dobré cestě k našemu cíli používat v našem provozu do roku 2030 alespoň 30 % SAF.

“ Ze 766 komerčních letadel dodaných v roce 2024 bylo 75 % dodáno svým zákazníkům se směsí SAF.“

Místo na Youtube
Dlouhodobý závazek společnosti Airbus v oblasti vodíku
Přestože se vodíková letadla potýkají se zpožděním, společnost Airbus je i nadále odhodlána tuto technologii rozvíjet. Společnost pokračuje ve zdokonalování svého přístupu a za nejslibnější cestu pro komerční vodíkové letectví považuje technologii palivových článků.

Guillaume upozorňuje na přetrvávající potíže dodavatelského řetězce, které ovlivňují širší náběh výroby Airbusu, včetně problémů s motory CFM a Spirit AeroSystems, které ovlivňují tempo výroby A350 a A220.

Uvádí: „Nárůst výroby bude i nadále probíhat v prostředí, zejména v dodavatelském prostředí, které zůstává složité a rychlé s přetrvávajícími problémy v dodavatelském řetězci.“

Guillaume rovněž uznává potřebu agilnějšího průmyslového systému: „I nadále si klademe za cíl dosáhnout kurzu 12 v roce 2028 a přizpůsobujeme tomu uvedení nákladní varianty A350 do provozu, které se nyní očekává v druhé polovině roku 2027.“

Tyto složitosti dodavatelského řetězce se týkají i letadel na vodík, která vyžadují zcela novou infrastrukturu pro výrobu, skladování a distribuci paliva. Airbus aktivně spolupracuje s energetickými firmami a letišti na vybudování tohoto ekosystému, ale problémy přetrvávají.

Navzdory zpoždění vidí Airbus ve vodíku budoucnost letectví. Společnost již dokončila návrh plně elektrického letadla poháněného pohonem na vodíkové palivové články, který bude poprvé představen v roce 2022.

„Stručně řečeno, ano, upravujeme náš plán ZEROe, ale ne, neodcházíme od vodíku,“ říká Guillaume.

Přestože udržitelné letecké palivo bude v příštích dvou desetiletích hrát klíčovou roli při snižování emisí, Airbus se i nadále zaměřuje na vodík jako na dlouhodobé řešení.

Zdroj: Supply Chain Digital